Vláda chce zvýšit příspěvky pro handicapované! Probere i Ukrajinu

Vláda by se měla zabývat balíčkem opatření ministerstva práce a sociálních věcí, která mají kompenzovat rostoucí ceny handicapovaným lidem .Novelu, která nařídí i po konci nouzového stavu úřadům vyčleňovat objekty pro ubytování ukrajinských uprchlíků, projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři mají na programu i úpravu zákona o evidenci skutečných majitelů.

Návrh ministerstva vnitra má i po začátku července, kdy přestane platit nynější nouzový stav, nadále nařizovat ministerstvům a správním úřadům, aby vyčlenily objekty pro ubytování ukrajinských uprchlíků. Také kraje a obce by měly mít povinnost dál poskytovat běžencům ubytovací kapacity. Vláda projedná i další novelu, podle které by školy mohly vytvářet segregované třídy pro ukrajinské uprchlíky, pokud pro ně nebudou mít dost místa v běžných.

Pod zákon o evidenci skutečných majitelů by mohly nově spadat například církve a náboženské společnosti či politické strany a hnutí. Piráti nedávno obvinili opoziční ANO, že hrozí ve Sněmovně zablokováním projednávání novely, pokud se neupraví tak, aby předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš nebyl považován za skutečného majitele holdingu Agrofert. Místopředseda ANO Radek Vondráček označil pirátské vyjádření za lež.

Balíček ministerstva práce ke zmírnění dopadů zdražování na zdravotně postižené obsahuje desítku návrhů, podle informací ČTK jde třeba o navýšení příspěvků na mobilitu, na péči či na zaměstnávání handicapovaných. Které z navržených kroků kabinet nakonec zvolí, zatím není jasné. Postup bude nejspíš stejný jako u opatření na podporu rodin. Kabinet se shodl na čtyřech krocích 27. dubna. Legislativu ke třem z nich schválil po pěti týdnech 1. června.

Vláda má na programu i technickou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou schválila už předchozí vláda ANO a ČSSD v listopadu 2020. Sněmovna ji však do voleb neprojednala. Zabývat se bude i zprávou o extremismu na území ČR a informací o zahraniční rozvojové spolupráci v loňském roce. Ministři projednají i výroční zprávu Českého telekomunikačního úřadu za minulý rok.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB