Zakladatelka nadačního fondu pro předčasně narozené: Škárka neví nic. Od státu nemáme ani korunu

Ekonomka a matka pěti dětí  Markéta Stránská, jedna ze zakladatelek Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, pro server Vysokahra.cz exkluzivně uvedla, že skandální výroky exposlance Věcí veřejných Jaroslava Škárky ji zvedly ze židle. Předčasně narozené děti nejsou žádné zrůdy. Vyvrátila také tvrzení bývalého politika, že neziskovky se „přiživují na vykrádání státního rozpočtu“. Podle ní, tyto představy jsou liché. Podle svých slov, fond nedostal od státu ani korunu, nikdy a na nic. Připustila také, že neziskový sektor bude mít obrovské problémy díky dopadům koronavirové krize.

Jaký máte názor na skandální slova někdejšího politika a exposlance Věcí Veřejných Jaroslava Škárky, že předčasně narozené děti jsou „nevyvinuté zrůdy“, které budou mít „IQ kolem padesátky a budou pro společnost přítěží“?

Nás se to dotklo velmi. Protože nadační fond pomáhá především předčasně narozeným dětem. Předčasný porod může samozřejmě způsobit následné postižení, ale není to rozhodně ve všech případech. Přemýšlela jsem delší dobu, zda se k tomu vůbec vyjadřovat, protože ten člověk to udělal evidentně pro to, aby získal pozornost. Předčasné děti nejsou zrůdy to je jasné. Ve velké většině případů má příběh šťastný konec. Pan exposlanec by si měl o tom něco málo zjistit, než učiní takové prohlášení.

A co říkáte na další tvrzení bývalého poslance Škárky, že neziskové organizace jsou „zrůdné a ziskuchtivé organizace, které se přiživují na vykrádání státního rozpočtu“?

To mě snad zvedlo ze židle nejvíc. To je potřeba zdůraznit. My jsme zakládaly nadaci z dobré vůle a potřeby pomoci. Ze začátku jsme do toho vložili nemalý obnos soukromých peněz a pak jsme začaly shánět peníze různě. Představa, že nadačnímu fondu plynou finance od pravidelných dárců každý měsíc, je prostě lichá. Za většinou finančních příspěvků, které získáváme je vždy nějaký projekt. Například pravidelné charitativní koncerty našeho patrona operního zpěváka Adama Plachetky a jeho ženy Kateřiny Kněžíkové. Výtěžek pak je příspěvek nadačnímu fondu, z kterého můžeme různé formy pomoci financovat. Máme několik komerčních dárců, také velkého sponzora a to je Alza.

A co stát? Od státu získáváte něco? 

Všechno jsou soukromé a komerční peníze. Od státu nemáme ani korunu, nikdy a z ničeho. Představa, že stát pomáhá neziskovým organizacím našeho typu to je totální lež a drzost, že tohle může někdo vůbec říct. Všechny peníze, které jsme získaly, jsou jen naší urputností. Když si něco umíníme, tak si zatím hrozně tvrdě jdeme. Každou korunu pak třikrát otočíme, než ji někde vydáme. Takže tyhle tvrzení, že se na něčem pakují neziskovky nevím, tedy o kom pan exposlanec Škárka mluví.

Na vašich stránkách se uvádí, že Nadační fond pomáhá vždy konkrétní rodině a jejich konkrétní potřebě spojené s předčasně narozeným dítětem, můžete nám to trochu přiblížit?

Vzhledem k tomu, že neonatologických center je v ČR dvanáct, tak dost často se stane, že miminko rodičů například z Jihlavy přesunou do Prahy nebo Brna. Je potřeba, aby za miminkem maminka či oba rodiče dojížděli. Nastanou situace, kdy rodiče nemají peníze, aby si na tu dobu pronajali nějaké ubytování, anebo dojížděli. Což je náklad přibližně 500 Kč denně, což pro některé rodiny je vysoká částka. A v rodinách jsou často i starší děti, o které je potřeba se starat a proto není možné se na čtyři měsíce přesunout. Naše primární pomoc je, že hradíme rodinám dopravu. Pro rodiny je to obrovská pomoc. A pak se to dělí. Buď je šťastný konec, nebo bohužel ten horší, kdy dítě si nese díky předčasnému porodu nějaký handicap do života. S touto rodinou pak fond zůstává dál.  Takže hradíme například neurorehabilitační pobyty, které jsou velmi drahé, pomůcky, které nehradí stát, poskytujeme psychologickou pomoc a další.

Vnímáte nějakou změnu s ohledem na koronavirou epidemii a související vládní opatření? Zasahují nějakým způsobem do Vaší běžné agendy a jak?

To je samozřejmě totální katastrofa. Dneska lidé vnímají kolik oborů je zasaženo touto situací. Neziskový sektor bude mít obrovské problémy. Má to logiku, protože dárci, ať soukromí, tak firemní se bojí, co bude dál. Lidé jsou totálně bez peněz. Ti, kteří ještě nějaké peníze mají, tak se bojí, co je čeká. Byť mají sebelepší srdce a snaží se pomoci druhým a potřebným, tak si myslím, že dneska příspěvky opravdu nebudou chodit. A jen pro představu. V srpnu jsme na darech získaly asi šest a půl tisíce korun. Situace je opravdu vážná.  My jsme rádi za jakoukoliv pomoc odkudkoliv. Je tedy pravdou, že po burcujícím stanovisku expolitika Škárky začali lidé podporovat jednu z dalších neziskovek, které se zabývají předčasně narozenými dětmi.

Můžete to trochu rozvést prosím?

Hodně lidí teď v souvislosti s aférou exposlance začali podporovat neziskovou organizaci Nedoklubko zabývající se předčasně narozenými dětmi. Nicméně filosofie Nedoklubka je jiná. Spíše se jedná o platformu, kde si maminky vyměňují rady a zkušenosti. Finančně dětem pomáháme ale jen my. My jsme spíš hledali cesty, kde je nejlepší neurolog, nejlepší oční lékař, nejlepší klinika, který rozumí téhle problematice. Snažily jsme se hledat cestu, jak daným rodinám pomoci. Platformy jsou tady tedy dvě. My, kteří pomáháme finančně a zajišťujeme věci, na které rodiče nemají peníze a asi by je měl řešit stát a neřeší je a druhá platforma je Nedoklubko, které spíše pomáhá psychicky maminkám. Jsme každopádně rádi za každou pomoc, směřující odkudkoliv a kamkoliv.

Je možné odhadnout dopady koronavirové krize na Váš fond?

Do budoucna nevíme, co nás čeká. Žili jsme hlavně z projektů. 6.1.2021 jsme měli mít další charitativní koncert Adama Plachetky na Žofíně, který bývá okamžitě vyprodaný. Díky Adamovi se získá jeden až jeden a půl milionu korun. To jsou pro nadační fond velké peníze. Tato akce bohužel neproběhne a s velkou pravděpodobností nebudou ani další projekty. Dary také asi nebudou, lidé nemají z čeho brát. Takže jak tohle dopadne, to bude těžký. Myslím si, že nás čeká smutné období. Bohužel postižené děti, budou potřebovat pomoc víc, než kdy jindy.

Fond se zabývá podporou rodin předčasně narozených dětí. Když se podíváme na předčasný porod jako takový, jsou nějaké rizikové faktory, které bohužel  vedou k tomu, že se děti narodí dříve?

Nelze úplně říci obecně platný důvod. Neonatologové odvádějí dobrou práci. Těch případů se šťastným koncem je poměrně více než těch horších. Je zajímavé, jakou vůli má dítě bojovat o své místo na světě.  V horších případech pak dětem je často diagnostikována dětská mozková obrna. Rodiče postižených dětí, je to jedno, jestli je to z důsledku předčasného porodu, tak neustále jen shánějí peníze na to, aby dítě někam posunuli, místo toho, aby to hradil stát. Například tyto speciální neurorehabilitace jsou skvělé, a za ně vydáváme spoustu peněz.

Je něco, co byste maminkám vzkázala, čím by mohly předejít předčasnému porodu?

Víte, já jsem ekonomka a matka pěti dětí, nejsem lékař, ale podle mého názoru je nejlepší cesta věřit lékařům a v případě potřeby s dětmi co nejdříve začít rehabilitovat. Dobrý konec je velmi častý.