Dva náčelníci vykopali válečnou sekeru s komunisty: Jsou cítit Ruskem a ohrožují bezpečnost země

Vysokahra.cz už dříve upozorňovala na fakt, že KSČM se snaží v rámci návrhu státního rozpočtu „očesat“ armádu o 10 miliard korun. Klade si to jako podmínku k vyjádření podpory. Hlasy KSČM jakožto podporovatele menšinové vlády, jsou pro schválení rozpočtu klíčové. Zásadně proti se postavil premiér i ministr obrany. Trpělivost s komunistickým návrhem došla bývalému náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému a přidal se i jeho následovník Aleš Opata. Ten dokonce poslance Výboru pro obranu upozornil, že v případě škrtů na čtyřech klíčových a provázaných projektech nebude Armáda ČR bojeschopná.

Bývalý náčelník generálního štábu Šedivý zdůrazňuje, že armáda každého státu je jedním ze opěrných pilířů moci. „Mít dobrou, dobře vybavenou armádu, ve které slouží vojáci morálně silní je významné pro každý stát, který chce na mezinárodní scéně hrát jemu odpovídající roli, je schopen prosazovat a bránit své národní zájmy a zároveň bude-li to potřeba, ochránit vlastní občany na vlastním území,“ uvedl pro Securitymagazín.cz s dovětkem, že pomoc občanům při vnitřních krizích a katastrofách je jeden z úkolů uvedených v zákoně o ozbrojených silách ČR.  A právě k tomu, aby armáda mohla plnit své poslání, musí mít  podle Šedivého odpovídající strukturu, moderní vybavení a rovněž morálně silné, vzdělané a dobře připravené vojáky a civilní zaměstnance.

“ Za posledních deset let armáda více méně stagnovala, nebo postupovala jen pomalu především kvůli omezenému a nestabilnímu financování. Nyní, kdy byly konečně zahájeny zásadní modernizační projekty, by zase došlo k výrazné redukci armádního rozpočtu, a tím k dalšímu zpomalení realizace koncepce výstavby armády,“ konstatoval bývalý náčelník.  Za logičtější by považoval, kdyby KSČM přišla s požadavkem na pokračování výstavby armády projekty, které budou prováděné především českým obranným průmyslem, čímž by se posilovala česká ekonomika. Šedivý a zdůrazňuje, že postoj komunistů je spíše podbarven politicky, a to debaklem v posledních volbách.  „Za výroky KSČM stojí dlouhotrvající úzký vztah na Rusko a s tím spojený odpor k nahrazování ruských zbraní, zbraněmi standardů NATO. Tím se v ČR omezuje stále určitý vliv Ruska na chod našich ozbrojených sil a logicky i na bezpečnost ČR, “ varoval.

 Bez modernizace se neobejdeme!

Výzvu komunistů ke snižování obranných výdajů obdobně odmítl i stávající náčelník generálního štábu Aleš Opata, který sleduje situaci s velkými obavami. Souzní s Šedivým v tom, že armáda potřebuje moderní techniku, výcvik a kvalitní vojáky. „Bez modernizace se neobejdeme. Všude tam, kde jsou dnes vojenské týmy, už příště nemusí být nic,“ konstatoval.

Zdůraznil také, že to je právě armáda, která je nasazována při řešení masivních krizí či přírodních katastrof a zároveň se neustále připravuje k obraně státu. Od jara je například zapojována ustavičně do boje v koronavirové krizi. V tomto kontextu neskrýval rozhořčení a uvedl, že na zvládání epidemie obrana letos vyčlenila ze svého rozpočtu 3,5 miliardy korun. Odložit musela tisíce menších projektů modernizace. „Nikde jsme nebrečeli, že je chceme zpátky,“ dodal.

Připustil současně, že se politicky nevyjadřují, neznamená to ale, že nejsou frustrování.  „Armáda splní úkoly, ale hned se stane obětí škrtů. K politice se nikdy nevyjadřujeme, a proto naši frustraci není slyšet. Poslední pokus sebrat armádě 10 miliard je ale přímý útok na bezpečnost země!“ uzavřel s tím, že jde o hru s důvěrou a motivací všech vojáků.

O rozpočtu Ministerstva obrany má jednat příští týden Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny.