Vznikne další stanový tábor pro uprchlíky! Zdůraznili nutnost ulevit přetíženým místům a pomoci obcím

V pražských Malešicích na konci května vznikne další stanové městečko pro utečence z Ukrajiny. Domluvil se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Vicepremiér avizoval, že na hlavním nádraží vznikne informační místo pro uprchlíky. Hřib zdůraznil nutnost ulevit přetíženým místům a pomoci obcím, do nichž by byli běženci relokováni.

Hřib ČT potvrdil, že se s Rakušanen domluvili na tom, že od 31. května vznikne v pražských Malešicích další stanové městečko pro utečence z Ukrajiny. Jeden takový tábor už stojí v pražské Troji, ten nový by měl mít kapacitu 150 lidí. Tedy stejnou, jako stanové městečko v Troji.

Ministr vnitra na odpoledním brífinku upřesnil, že tábor v Malešicích má primárně sloužit těm, kteří do Česka přicestovali, ale zároveň nemají nárok na dočasnou ochranu. Jde podle něj především o příchozí s maďarskými doklady. Ti v novém stanovém městečku najdou nocleh a dostanou základní stravu, zároveň na místě budou působit i zástupci romských organizací, kteří dotyčným lidem vysvětlí, jakou mají perspektivu, kdyby v Česku zůstali. A budou je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

Rakušan rovněž uvedl, že v nejbližších hodinách se na pražském hlavním nádraží otevře přepážka, kde uprchlíci získají informace o možnostech a podmínkách pobytu v České republice. Informační letáky tu budou k dispozici i v maďarštině a bude v nich uvedeno, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku.

„Na tomto frontdesku bude i pracovník OSPOD (Orgánu sociálně-právní ochrany dětí), aby se nestávalo, že děti spí na hlavním nádraží na zemi nebo přebývají před budovou. Bude zde i hasič, policista bez uniformy či zástupce romské organizace,“ vyjmenoval Rakušan. Věří, že tento krok spolu s novým stanovým táborem situaci na pražském hlavním nádraží výrazně zlepší.

Lidé, kteří se rozhodnou ubytovat v jiné části Česka než v Praze, budou mít nárok na bezplatnou jízdenku. „Výdej jízdenek bude organizován prostřednictvím osob, které určí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze, a tyto osoby budou vybaveny speciálním průkazem, který je bude opravňovat k vyzvednutí daného počtu jízdenek pro tyto lidi, kteří o ně zažádají,“ předeslal Rakušan. Jízdenky bude financovat ministerstvo dopravy. Každý kraj by podle Rakušana také měl vygenerovat 30 až 50 míst pro nouzové ubytování lidí, které nebude možné umístit v Praze.

Rakušanův mluvčí Jakub Veinlich potvrdil, že se relokace uprchlíků z přetížených míst do oblastí s volnější kapacitou řešila, je podle něj ale třeba prozkoumat, zda je navrhované řešení v souladu se zákonem. Na jednání k návrhu nebylo přijato žádné usnesení, upozornil.

„Rovnoměrnější rozprostření uprchlíků požaduji dlouhodobě. Nedává smysl finančně dotovat setrvání uprchlíků v místech, kde už zkrátka není kapacita ani dle vládního datového modelu,“ uvedl Hřib v čerstvém prohlášení.

Aktuální situace v Praze není podle primátora udržitelná, na místní obyvatele dopadá zvyšování životních nákladů. Řešení podle něj musí řídit přímo premiér Petr Fiala (ODS). „Jde nejen o koordinaci jednotlivých ministerstev, ale také o dohodu s městy a obcemi, do kterých by měli být uprchlíci relokováni a které na zvládnutí krize budou muset dostat peníze,“ uvedl Hřib. Doplnil, že magistrát už finance pražským městským částem poslal.

Za tři měsíce trvání invaze na Ukrajinu získalo víza dočasné ochrany 353 412 uprchlíků. Nejpřetíženější je dlouhodobě právě Praha, ve které svůj pobyt podle statistik ministerstva vnitra dosud ohlásilo 81 944 lidí. Na úterním brífinku ministr vnitra konstatoval, že v tuzemsku zůstávají asi tři čtvrtiny běženců, kteří se zde registrovali. To odpovídá asi 265 tisícům lidí.

ZDROJ. ČT24

ZDROJ FOTO: TASR-