Vláda bude jednat o návrhu rozpočtu. Komunistům „leží v žaludku“ výdaje do armády!

Pondělní vláda má na programu návrh státního rozpočtu na rok 2021 s dalším obřím schodkem. Je předkládán jako schodkový v objemu příjmů 1486,8 mld. Kč a v objemu výdajů 1806,8 mld. Kč. Koalice před čtrnácti dny se shodla na návrhu schodku ve výši 320 miliard korun. V kontextu návrhu státního rozpočtu nedávno proběhla přestřelka mezi komunisty a Ministerstvem obrany. KSČM naléhala na snížení výdajů do armády, jenže Metnar již dříve ostře kontroval, že už tak jdou „na krev“.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Je předkládán jako schodkový. Nezanedbatelnou položku v návrhu rozpočtu představují také například výdaje do armády. Ministerstvo obrany bude „stát“ státní rozpočet 84 miliard. Proti tomu již dříve brojili komunisté, kteří požadují snížení výdajů právě na armádu. Kladou si to dokonce jako jednu z podmínek na vládu Andreje Babiše k tomu, aby rozpočet podpořili. „Pokud by je druhá strana neakceptovala, pak bychom zvažovali nepodporu rozpočtu ve Sněmovně,“ prohlásil po schůzce s Babišem Filip.

„Nemůže se opakovat historie, kdy armáda pomáhala v každé krizi a současně byla první, komu se v čase škrtů krátí rozpočet. Každé krácení by znamenalo rezignaci na budování schopností a modernizaci. Z hlediska rozpočtu už teď jdeme na krev,“ oponoval dříve ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministryně financí Alena Schillerová už dříve uvedla, že předložený rozpočet přináší rekordní investice do budoucnosti České republiky a zásadně navyšuje výdaje do zdravotního systému, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí boje s pandemií.

Sestavení návrhu státního rozpočtu na rok 2021 podle předkládací zprávy je odlišný od minulých let. „Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 by nebylo možné dodržet termíny pro přípravu zákona o státním rozpočtu na rok 2021“, zní v předkládací zprávě. Nebyly prý k dispozici údaje z reálné ekonomiky podstatné pro konzistentní makroekonomické a daňové predikce rozhodné pro návrh státního rozpočtu na rok 2021.