IQ fotbalového kotle se projevilo. Bezohlednou demonstraci Ultras politici odsuzují

V neděli od 14 hodin proběhne na pražském Staroměstském náměstí demonstrace proti opatřením zamezujícím šíření koronaviru, na kterou se chystají i radikální fanoušci některých sportovních klubů, tzv. ultras. Podle někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska se jedná o výraz stupidity. Policejní prezident Jan Švejdar se zase děsí, že demonstrací dojde k ohrožení zdraví a životů občanů.

„Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu“, líčí na Twitteru Policejní prezident Švejdar s tím, že jsou nuceni kvůli této akci povolat stovky policistů z celé republiky. „V době, kdy každý den přichází policejní sbor přibližně o 250-300 policistů, kteří onemocní kovidem nebo jsou umístění do karantény. Stále ale chráníme bezpečnost občanů této země a nadále budeme“, upozorňuje a pokračuje: „Že si toto vše organizátoři a účastníci protestu neuvědomují, mě mrzí. Že tím dojde k ohrožení života a zdraví mnoha dalších lidí, mě děsí. Děkuji, že se nad tím zamyslíte“, dává důrazný podnět k zamyšlení Švejdar.

Konání demonstrace odsoudil také Miroslav Kalousek. „Jsem ten poslední, kdo by komukoliv chtěl bránit v jeho ústavních právech, tedy i právu shromažďovacím. To mi ale nebrání vyjádřit svůj názor, že zítřejší demonstrace je stupidní bezohlednost,“ napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09 na Twitteru.

Podle současného nařízení se protestu může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.