Krajské volby: Vítěz ANO, skokani Piráti, skomírání ČSSD a KSČM

Krajské a volby do třetiny Senátu jsou za námi. V sobotu ve 14 hod se uzavřely volební místnosti a začalo to nejdůležitější, tedy sčítání. Výsledky potvrdily, že vítězem na plné čáře bylo hnutí ANO. Jako první český premiér Andrej Babiš vyhrál souboj o třináct krajů. ANO bylo nejlepší v deseti krajích, jen na Liberecku a Královéhradecku bylo druhé a ve Středočeském kraji třetí. Pozorovat lze i velký návrat ODS. Výrazně pak oslabila ČSSD a KSČM.

Hnutí ANO získal 21,8 procenta hlasů, skoro o procento víc než před čtyřmi lety. Partaj premiéra Andreje Babiše neobhájila vítězství ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. Nově ale vyhrálo v Jihočeském kraji a na Vysočině.

ODS je zpátky ve hře. Se svým průměrným ziskem 15 procent hlasů oznamuje návrat do velké politiky. Na Královéhradecku vyhrála a v dalších šesti krajích byla na druhém místě. Konkurencí pro partaj Petra Fialy mohou být jen Starostové. Ty znovu vyhráli na Liberecku a nově získali střední Čechy. Piráti výrazně poskočili. Zisk přes deset procent ve všech krajích podstatným ukazatelem, že se jim daří etablovat na celostátní úrovni. Lze je považovat za skokany voleb. Lidovci urvali druhé a jedním třetí místo na Moravě a nečekané zmrtvýchvstání oslavila TOP 09 tím, že pronikla do jedenácti zastupitelstev.

Za to zřejmě největší katastrofu zažila ČSSD.  V pěti krajích socialisté opouští zastupitelstvo a postihlo je to dokonce ve středních Čechách, kde jejich současný šéf Jan Hamáček na krajské úrovni poprvé vyzkoušel koalici s ANO za tiché podpory komunistů. Kvalitním výsledkem se může pyšnit jen pardubický hejtman Martin Netolický, který získal 15% hlasů. ČSSD tak patrně dostala červenou za její postup ve vládě.

Komunisté, kromě Plzeňska, Ústecka, Vysočiny a Moravskoslezského kraje museli opustit všechna zastupitelstva. Tomio Okamura opět neuspěl a Václav Klaus mladší se musel spokojit s tím, že jeho Trikolóra získala zastupitele aspoň na Zlínsku.

ANO získalo 21,83 %. Piráti pak poskočili z téměř 2% na 12,03%. ODS zaznamenává zisk 6,97% a v těsném závěsu za partají Petra Fialy se nachází STAN se 6,05 %. Tomio Okamura se pak pyšní 6,14%. Velký propad pak je evidentní u ČSSD se ziskem 4,93% tedy téměř o deset procent méně než v předchozích krajských volbách. Obdobný osud potkalo i KSČM, která se z deseti procent propadla na 4,76%.

Covid necovid. Letošní volební účast byla vyšší, než předcházející roky. K volebním urnám dorazilo 37,9 procenta oprávněných voličů.