Vedení ČD se snaží stabilizovat krizový rozpočet. Pomůže jim zrušení superhrubé mzdy!

Zdroj foto: ČD

V polovině ledna můžeme být svědky dalšího otřesu v Českých drahách. Vzhledem k výpadku více než čtyř miliard korun v tržbách kvůli koronaviru se dráhy uchýlily ke snižování platů u administrativních pracovníků. Zkušený manažer a nový generální ředitel ČD Ivan Bednárik ke snižování mzdy využil zrušení superhrubé mzdy. Vedení společnosti tak reaguje na krizi, a snaží se tak stabilizovat rozpočet podniku.

Podle mluvčí ČD Gabriely Novotné železnice plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Desetiprocentní snižování mezd se nedotkne všech 15 000 zaměstnanců podniku. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize. Opatření jsou v současné chvíli nastaveny na jeden rok.

„Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik s tím, že jejich úkolem je nově nastavit procesy a identifikovat možné duplicity ke zvýšení efektivity. Je možné, že se odhalí i nadbytečnost.

Užití zrušení superhrubé mzdy

Restriktivní opatření by se neměly týkat 90 procent zaměstnanců, kteří disponují tarifními platy. Ty se naopak budou letos zvyšovat o dvě procenta.

České dráhy také avizovali, že hodlají využít ke snížení platů zrušení superhrubé mzdy a zdanění příjmů sazbami 15 a 23 procent, která měla lidem od ledna pomoci zvednout čisté příjmy. Právě zvýšený příjem chtějí použít ke snížení platu. Právě tenhle počin na sociálních sítích zkritizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Snižování mzdy kvůli zrušení superhrubé mzdy je nepřijatelné, zvlášť u státního podniku. Zaměstnanci si měli polepšit! Přesně proto ČSSD před daňovým balíčkem varovala,“ napsala s tím, že situaci chce v pondělí řešit na vládě.

Bednárik ale oponuje. Podle něj by podnik úsporné kroky musel podniknout tak jako tak. Tedy i bez zrušení superhrubé mzdy. „To sice zmírní dopad do čistého příjmu dotčených zaměstnanců, ale jinak to nemá s naším rozhodnutím nic společného,“ podotkl šéf ČD.

Navrženými opatřeními se bude zabývat v příštím týdnu dozorčí rada společnosti.