Válka vakcín. Podívejte se, se kterou vakcínou můžete nejvíce svobodně cestovat

Válka vakcín. Podívejte se, se kterou vakcínou můžete nejvíce svobodně cestovat

Pfizer, Sputnik a AstraZeneca. Čím se naočkovat? To je to, oč tu běží. Ochrany proti Coronaviru jsou u nás rovnou tři. Proti viru sice chrání všechny tři podobně, neplatí ale, že všechny tyto čtyři typy vakcín zaručí vstup do stejného počtu států.

Pokud máte v očkovacím certifikátu zapsanou vakcínu firmy AstraZeneca, budete bez problémů vpuštěni do 119 zemí světa. Na druhém místě kralují vakcíny firmy Comirnaty, která vám zajišťuje vstup do 90 států a zhruba pro šest desítek ostatních států budou své brány otevírat ruským vakcínám Sputnik V.

Největší nevýhodou budou lidé, kteří jsou naočkování čínskou vakcínou Pfizerem. S tou například nebudete moci odjet do USA.

Ani AstraZeneca vám nezaručí bezproblémové cestování.  Například Spojené státy dosud nepovolují vstup občanům z členských zemí Evropské unie, Velké Británie, Číny, Indie a dalších.

„Ale i Kanaďané, kterým byla podána vakcína AstraZeneca, se obávají, že nebudou moci navštěvovat ve Spojených státech podniky, jež uznávají očkování vakcínami schválenými Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv,“ píše The Economist. Přitom Spojené státy už objednaly 300 milionů dávek AstraZeneky, přestože jí FDA teprve musí udělit zelenou.

Jak se v tom orientovat?

Pro lepší orientaci ve vakcínách a v tom, kam s nimi člověk může a nemůže vycestovat, slouží informační internetový portál VisaGuide.world.  Uživatel si může v menu zvolit vakcínu, kterou byl očkován, a následně zemi, kterou se chystá navštívit. Dozví se například, že se Sputnikem V se sice může vydat do Maďarska, Česká republika pro něho ale zůstane nepřístupná.

 

Zdroj: Prima CNN