V čem podle politologa překvapil Petr Fiala?!

Podle dosavadních průzkumů si zatím Fiala své voliče poměrně drží, stejně tak opoziční ANO. Podle politologů na jedné straně pomáhá poměrně výrazný postoj Petra Fialy (ODS), který se stal jasným tahounem nové vlády a je vidět – na rozdíl od některých svých ministrů – na straně druhé pak masivní kampaň Andreje Babiše, který nyní putuje v obytňáku po Česku a paradoxně mu ani tolik neškodí sněmovní obstrukce „jeho“ poslanců či vlastní častá absence ve Sněmovně. Novinkou je, že se za hranici dostání se do Sněmovny pomalu vrací ČSSD, ukázal květnový průzkum Medianu. Prvenství ukazuje ve prospěch ANO i aktuální průzkum Kantar CZ pro ČT, kde ANO vede s 29,5 procenty.

Vláda Petra Fialy (ODS) získala důvěru 13. ledna po 23 hodin dlouhé debatě ve Sněmovně. Ačkoliv se na počátku předpokládalo, že bude pětikoalice ztrácet kvůli blížícím se nepopulárním rozhodnutím své preference, voliči se dle průzkumů svých stran spíše drží.

Ovšem v momentě, kdy je třeba koalice Spolu rozdělena na jednotlivé partaje, je situace jasná – ODS je lídrem vlastní koalice i vlády, lidovci a TOP 09 se samostatně ocitají na samotné pětiprocentní hranici. Své pozice si pětikoalice drží právě díky občanským demokratům. I ve spojenectví se STAN a Piráty ji však nečekají snadné zítřky. A má před sebou nejednu hrozbu.

Ze zastánců pětikoalice nevoliči?
„Situace je dramatická, jak na mezinárodní, tak i na domácí scéně. Dopady ruské agrese jsou negativní, ale preference se drží. To je dáno tím, že nejenže voliči zachovávají věrnost, ale také nemají kam jít. Člověk, který volil vládní strany, se spíše zařadí mezi nevoliče, než aby volil ANO nebo Okamuru,“ vysvětluje pro Blesk Zprávy politolog Josef Mlejnek.

Dodává, že před volbami byli voliči ostře naladěni proti exremiérovi Andreji Babišovi a nyní přijímají argumentaci nové vlády a zohledňují těžkost situace. Jenže ani tahle trpělivost nemusí být zdaleka bezbřehá.

Fiala voliče překvapil, zastiňuje ale ostatní
Také podle politologa Jan Kubáčka se nejlépe drží především ODS, která ale zastiňuje nejen své partnery ze SPOLU, ale i STAN a Piráty. „Primárně se daří Petru Fialovi. Vyprofiloval se a překvapil svou razantností oproti očekávání a v podstatě se ukazuje jako klíčová nejen tvář, ale i hybná síla vlády,“ podotkl pro Blesk Zprávy.

Kubáček je však kritický k některým aktuálním vládním krokům. V Epicentru na Blesk.cz se do vlády opřel za některá její nová selhání. Probublává totiž postupná nespokojenost lidí s tím, že vláda na jedné straně zaujala jasný postoj k Ukrajině a pomoci válkou stižené zemi a jejím lidem, prchajícím do bezpečí, na straně druhé právě momenty jako vysoká inflace a zdražování přivádí některé Čechy k myšlenkám, že se při pomoci Ukrajincům může vláda „přetrhnout“, ale na české občany kašle. Právě tento postoj některých „našinců“ nyní vládě může uškodit i před komunálními volbami 2022.

Cílit se na tyto pocity snaží právě opoziční ANO a SPD. Babišovo hnutí proto obratem rozjelo velkou kampaň s heslem „Za Babiše bylo líp“.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB