Trasování jen vážných případů? Nefunkční chytrá karanténa, zdevastovaná ekonomika. Vláda kromě zlodějen neudělala nic, zuří Kalousek

Pondělní odpoledne obletěla zpráva o tom, že hygiena zvažuje trasovat pouze vážné případy onemocnění covid-19. To se ovšem brzy setkalo s kritickou odezvou. Kalousek si v tomto kontextu neodpustil ironický kopanec do vlády s tím, že právě bezpříznakoví lidé jsou řazeny právě do kategorie „superpřenašečů“.  „Vláda kromě zlodějen neudělala nic“, zuří Kalousek na Twitteru a reaguje na systém chytré karantény.

Podle Andreje Babiše (ANO) hygienici zvažují, že budou trasovat pouze vážné případy onemocnění covid-19.  Cílem by mělo být ulehčení hygienické stanici především v Praze, která kvůli vysokým počtům případů nestíhá kontakty dohledávat. Změna se má týkat také toho, že lidé, kteří se setkali s nakaženou osobou a měli na sobě roušku nebo respirátor, by nemuseli do karantény. V metropoli totiž v posledních dnech přibývá denně více než sto nových případů a hygiena nestíhá trasovat.

„Pan ministr Vojtěch informoval, že hygiena uvažuje o trasování jen vážných případů. Je to úvaha, že nebude trasovat všechny kontakty, protože máme mnoho lidí v karanténě, kteří nejsou nemocní a nemají žádné příznaky,” uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér s tím, že jasno by mělo být v pátek.

Opoziční poslanec Miroslav Kalousek se neubránil ostrému komentáři. „Tzv. “superpřenašeči” nemají často žádné příznaky, nebo je mají velmi mírné. Takže se trasování vyhnou a budou přenášet dál. Chytrá karanténa? Zdevastovali jsme si ekonomiku, abychom si koupili čas. Vláda během toho času kromě zlodějen neudělala nic“, tepe do vlády Kalousek.

Hlavní česká hygienička Jarmila Rážová pro ČT následně potvrdila tezi, že bezpříznakoví lidé, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou, by nemuseli do desetidenní karantény. Z toho vyplývá také to, že pokud by se jim nějaké příznaky neobjevily, nemuseli by ani na testy.