Topolánek perlil: „Andreji, když kritizuješ Vystrčila, mrkni na Schillerku – je to je hotový oxfordský slovník, co?“

Mirek Topolánek
Je to prý jediný expremiér, který se fakt nebojí. A tak se ostře obouvá do politiků na všech úrovních – většinou těch nejvyšších. Nebere si servítky, v jeho hledáčku se může ocitnout každý. Radost z toho bude mít asi pramalou.

Je to prý jediný expremiér, který se fakt nebojí. A tak se ostře obouvá do politiků na všech úrovních – většinou těch nejvyšších. Nebere si servítky, v jeho hledáčku se může ocitnout každý. Radost z toho bude mít asi pramalou.

Ačkoli se politici většinou v médiích rádi vidí a natřásají svoje ego, když jim jdou na ruku, v TOPOL SHOW o zmínění svého jména nestojí. Je totiž téměř jisté, že jim bývalý předseda vlády nebude lichotit – spíš naopak. Zatímco někoho jmenuje jen občas, stálicí jeho kritiky je současný premiér Andrej Babiš.

„Tak jste si asi všimli, že muž velkého světa, selfíčkově dotační diplomat s rovnou páteří, Babiš, zkritizoval angličtinu předsedy senátu Miloše Vystrčila,“ připomněl Topolánek. A dodal: „Andreji, možná umíš na rozdíl od své zvláštní českoslovenštiny a angličtiny slušně francouzsky. Když ale kritizuješ druhé, mrkni taky na Schillerku (Alena Schillerová, ministryně financí za ANO, pozn.red.), to je asi podle tebe hotový oxfordský slovník!“ rýpl si.

Bez servítek

Později naznačil, že až se Slovensko naučí posílat svoje mafiány do vězení, může jim tam Česká republika ještě jednoho jejich poslat. Jméno neuvedl, ale není třeba asi dlouho přemýšlet, koho mohl mít na mysli.

Téma úrovně znalosti jazyků otevřel ve svém show expremiér po shrnutí aktuálních událostí nedávného období, v kterých dominovala návštěva Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu. Vyvolala totiž řadu protichůdných reakcí nejen mezi občany, ale hlavně mezi českou politickou scénou.

„Do roku 1971 byla Čínská lidová republika na Tchaj-wanu oficiálním zástupcem v OSN. Pak se všichni podělali a bolševická pevninská Čína si prosadila změnu v podobě vnucené teze jedné jediné Číny. Po návštěvě Vystrčila se vše znovu obnažilo a nastalo peklo. Rudí soudruzi z Pekingu vyhrožují, Falmer (poslanec KSČM Vojtěch Filip) chce po vládě oficiální distancování, pročínská pátá kolona fluše kolem sebe a dokonce i jistý jezevec vylezl z nory a vyhlásil nad šéfem senátu hradní fatvu,“ shrnul událost Mirek Topolánek.

Kandidáti ANO prošli zázračným omlazením?

Donutil také popřemýšlet posluchače svého zhruba šestiminutového pořadu nad otázkou, proč všichni kandidáti za ANO vypadají na předvolebních billboardech jako na maturitních fotkách – vyhlazeni, omlazeni.

„A sám ředitel holdingu Babiš, je – ačkoli nikam nekandiduje – na všech plakátech, ze kterých ‚čaulidem‘ vzkazuje, že ukázaná platí. A tak u toho staví neexistující dálnice a opravuje neexistující nemocnice. Že se mu mezitím z ministerstva zdravotnictví stalo ministerstvo karantény, zdá se, jako by mu nevadilo. Nebude nám ale nakonec bez Kenova úřadu (MZCR) vlastně konečně líp?“ rýpe odvážně do vládnoucí strany a jejich šéfa Topolánek.

Připomeňme, že Mirek Topolánek (64 let) je český politik, který byl v letech 2002–2010 druhým předsedou Občanské demokratické strany a v období 2006–2009 předseda vlády České republiky. Od ledna do května 2009 byl rovněž předsedou Rady Evropské unie.

V září 2009 na svůj poslanecký mandát rezignoval poté, co ČSSD oznámila, že nebude hlasovat pro rozpuštění poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. V debatě v České televizi pak oznámil, že zvažuje setrvání v politice i v čele ODS.

Výrok pro časopis LUI mu srazily politický vaz

O pár měsíců později – v dubnu 2010 – však rezignoval na post volebního lídra ODS. Stala za tím tehdy médii hojně propíraná skandální vyjádření pro časopis LUI. Jeho pravomoci přešly na pověřeného místopředsedu a volebního lídra pro parlamentní volby 2010 Petra Nečase. Na post předsedy strany oficiálně rezignoval 13. dubna 2010, den po zasedání výkonné rady.

Působení v politice se ale nevzdal ani poté. Kandidoval v roce 2018 v prezidentských volbách, kde se v prvním kole umístil na 6. místě se ziskem 221 689 hlasů (4,30 %). Tři roky před tím však přestal být členem ODS, když předseda této strany Petr Fiala prozradil médiím, že M. Topolánek už neplatí členské příspěvky.

Hlavně se z toho nepo.rat!

I když v prezidentské volbě Topolánek neuspěl, nikdo ho asi nemůže podezírat z toho, že by se nudil či opustil společenský a veřejný život. Expremiér přednášel na NF VŠE, sháněl zakázky pro firmu VAE Controls nebo se pro slovenskou CTY Group snažil získat zakázky ve strojírenství a petrochemickém průmyslu v Kazachstánu. Od září 2011 je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky a od října 2011 též předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice. Před časem na sebe přitáhl pozornost knihou s názvem Hlavně se z toho neposrat. Jak jinak – odkrývá v ní mnohé z pozadí české politiky.

Pořad Topol Show se vysílá již řadu měsíců. Z původního formátu, v kterém si expremiér zval k sobě známé osobnosti, se přeměnil pouze do jeho osobitých peprných komentářů současného politického znění.

autor: ah