Stát přijde o miliardy. Ministerstvo financí nedostalo na pořad jednání digitální daň

Stát přijde o miliardy. Ministerstvo financí nedostalo na pořad jednání digitální daň

Praha – Podle vládního návrhu měly korporace s celosvětovým ročním obratem nad 19 miliard platit pětiprocentní daň z internetové reklamy. Jednalo by se o přední světové společnosti jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Ministryně financí však oznámila, že do voleb vláda nestihne daný návrh projednat.

„Ministerstvo financí nadále považuje za žádoucí zavedení určité formy zdanění velkých technologických firem. Cílem nastavení takové formy daně je, aby firmy platily daně v adekvátní výši tam, kde reálně podnikají a dosahují svých zisků. Dlouhodobě přitom prosazujeme globální řešení na úrovni OECD jako jediné plně funkční. Do té doby jsme připraveni zavést lokální podobu digitální daně, jejíž projednání ve Sněmovně do voleb už nicméně v tuto chvíli nepovažujeme za reálné“, uvedlo ministerstvo financí ke dni 10. září.

Digitální daň byla poprvé schválena už v listopadu 2019 s platností od února 2020, načež ministryně financí oznámila odklad na leden 2021. V březnu 2021 sdělila ČT, že digitální daň pro velké internetové korporace by mohla platit od poloviny letošního roku.

Z okolních států zavedla digitální daň například Francie. Spojené státy nejprve oznámily dodatečná cla na zboží z Francie, přesto se obě země loni v lednu dohodly na řešení, které předpokládá zavedení daně v rámci mezivládní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.