Stanislav Polčák žádá 7,75 milionu korun za právní pomoc po výbuchu ve Vrběticích: „V mém osobním případě se odměna z podílu rovná malé částce, drtivá většina půjde na práci všech.“

Advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák žádá od čtyř obcí celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch ve Vrběticích, uvedl server Seznam Zprávy. Polčák je přesvědčený, že výše odměny nevybočuje z oficiálních advokátních tarifů, dokonce je podstatně nižší. Europoslanec se chce proti článku bránit, mnohá vyjádření podle něj neodpovídají skutečnosti. Na Twitteru uvedl, že starostové obcí mu sami navrhli podíl na věci ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, a vše bylo od počátku řádně ošetřeno smlouvami. Jeho slova potvrdili i starostové.

„V mém osobním případě se odměna z podílu rovná malé částce, drtivá většina půjde na práci všech, kdo se na úspěšném zastupování obcí podíleli, podílejí a podílet ještě budou, podle smlouvy se svými spolupracovníky ještě dále poskytuji právní služby obcím při administraci veřejných zakázek a právní pomoci jejich občanům, které zákon z odškodnění pominul,“ napsal Polčák. Se starosty obcí v okolí vrbětického areálu uzavřel „řádnou smlouvu, s vědomím, že půjde o stovky hodin práce pro mnoho lidí“.

Na Twitteru později zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří, kteří odmítli interpretaci jejich dohody v článku Seznam Zprávy. Odměnu pro Polčáka, kterou sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající.

Dva muniční sklady u Vrbětic na Zlínsku explodovaly v roce 2014. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Stát obcím v okolí Vrbětic a jejich obyvatelům umožnil zákonem získat odškodné.

Polčák chce nyní po čtyřech obcích, které dohromady získaly 310 milionů korun, aby mu vyplatily 2,5 procenta ze získané částky, uvádí Seznam Zprávy. Celkem by to bylo 7,75 milionu korun.

Starostové obcí se zastupováním Polčákovou advokátní kanceláří podle serveru souhlasili, aniž by výši odměny předem znali. S Polčákem totiž tehdy nesepsali smlouvu, uvedl server. Žádost o vyplacení odměny jim měl advokát předložit až v minulých dnech.

Ve Vlachovicích, které získaly odškodnění 116,5 milionu korun, hlasovali zastupitelé o smlouvě s Polčákem minulé pondělí. Schválený dokument přiznává advokátovi za jeho služby 2,9 milionu korun. Opoziční zastupitelé se přitom domnívali, že Polčák pracuje pro obec zadarmo, aby pomohl dobré věci, uvádí Seznam Zprávy.

Podobně se na Polčákovu pomoc dívala zastupitelka Zlínského kraje a bývalá senátorka i poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD), která se loni na jednáních o odškodnění podílela. „Já myslela, že to pro ně dělá zadarmo. A už vůbec by mě nenapadlo, že za miliony,“ řekla Seznam Zprávám.

Ve Slavičíně, kde se europoslanec Polčák narodil, dalo vedení města naúčtovanou odměnu posoudit právníkovi. Starosta obce Tomáš Chmela (Probudíme Slavičín) serveru řekl, že na začátku spolupráce neměl Polčák provizi jasně dohodnutou. „O částkách je řeč až teď,“ uvedl Chmela.

ZDROJ: Seznam Zprávy, ČT24

ZDROJ FOTO: forum24.cz