Babiš má na krku žalobu! Státní zástupce ho obžaloval v kauze Čapí hnízdo. „Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí,“ říká šéf pirátů Bartoš

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Případ se po letech dostane k soudu. Potvrdil to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. 

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl Cimbala. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že se dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu.

Poslanci vydali Andreje Babiše k trestnímu stíhání 3. března. Bývalý předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že kauza je účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovanou snahou, aby odešel z politiky. Bývalý předseda vlády řekl, že se vydání k trestnímu stíhání nebrání.

Podle Cimbaly nově zjištěný skutkový stav neumožnil vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. „Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ doplnil mluvčí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) považuje obžalobu bývalého premiéra za „první krok vedoucí k pravomocnému rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo.“ Dodal, že Poslanecká sněmovna už vyslala jasný signál, že o vině a nevině má rozhodnout soud.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová na sociální síti ocenila, že Andrej Babiš bude moct kauzu vysvětlit u soudu. „Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat,“ napsala také.

„Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal!“ uvedl s odkazem na dřívější Babišovu knihu „O čem sním, když náhodou spím“ šéf Pirátů Ivan Bartoš. Dodal, že je správné, že předseda hnutí ANO získá možnost obhájit sebe.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně ukončili vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo původně patřil Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: kafkadesk.org