Správná výživa kloubů je tak trochu alchymie, jsou nutné čtyři základní složky

Zdroj ilustrativní foto: www.scientificanimations.com / Wikimedia Commons / CC BY-SA
Kloubní onemocnění jsou jednou ze současných metel lidstva. Různé artritické potíže brání stárnoucí populaci západního světa v kvalitním prožívání života. Pokud se potíže dostanou do určité fáze, řešení jsou již velmi těžká.

Revmatoidní artritida, dna, Bechtěrevova nemoc jsou jen jedny z mnoha onemocnění pohybového aparátu. Dochází při nich k opotřebení kloubních chrupavek, páteře, ale i kloubů a svalů. Počáteční příznaky jsou nemocnými často podceňovány a pozdní řešení již cestu ven příliš nenabízí. Většina lidí si myslí, že se jedná o onemocnění kloubů, ale jde o autoimunitní reakce organismu.

Diagnostika je poměrně jednoduchá. V drtivé většině případů se jedná o krevní testy a rentgenové snímky, na kterých lze spatřit míru opotřebení aparátu a stupeň rozvoje nemoci. Občas je diagnostika natolik obtížná, že je nutné provést punkci kloubu. Stává se to třeba v případech, kdy nelze jednoznačně určit, zda bolest kloubu způsobuje dna nebo revmatoidní artritida. Pochopitelně se v obou případech jedná o zánětlivé reakce s vyšším výskytem bílých krvinek.

Odběry krve / Zdroj: Pexels

Punkce jednoznačně rozpozná, zda jsou v kloubu uloženy krystalky kyseliny močové nebo se jedná o indikátory klasického revmatického onemocnění. Možnosti léčby spočívají ve farmakoterapii, rehabilitaci, případně v revmatochirurgii a protetikách. Každý, kdo má zkušenosti s bolestmi pohybového ústrojí, asi také zná preparát na předpis Diclofenac, který je dnes asi nejpoužívanějším lékem proti zánětlivým bolestem kloubů.

V každém případě se vyplatí dlouhodobá prevence těchto nemocí. Ta pochopitelně spočívá v dostatku pohybu, ale stejně důležité jsou doplňky stravy, které pohybové ústrojí dokáží vyživovat. Na trhu je obrovské množství preparátů, které koncového uživatele skálopevně přesvědčují o své účinnosti a zázračném vlivu. Většinou je bohužel opak pravdou.

Samozřejmě veškerá kloubní výživa obsahuje látky, které výrobce deklaruje, firmy si nemohou dovolit nemít v preparátech složení, které neodpovídá obalu. Jenže legislativa už neřeší, jak náš organismus dokáže žádoucí látky vstřebat. Velmi častým jevem je, že organismus si látky jednoduše nedovede převzít. To je první kapitola, které je třeba se při nákupu věnovat. Obecně jsou lepší preparáty, které se ve střevech rozkládají postupně.

Vitamín C pomáhá dostat žádoucí látky do kloubního aparátu

Jen málokdo ví, že u kloubní výživy je zcela klíčový vitamín C. Ten totiž umožňuje “přepravu” žádoucích látek do kloubního aparátu. Můžete jíst jakkoli drahý výrobek, bez tohoto vitamínu se nic do chrupavek a kloubů nedostane. Ne nepodstatnou složkou je MSN, jedná se o Metysulfomethan, který má výrazné protizánětlivé účinky a působí jako skvělá prevence.

Ilustrativní foto / Zdroj: Pexels

Glukosamin má podobné účinky jako MSN, ale navíc dokáže zastavit úbytek kloubní chrupavky, ale jeho účinnost se projevuje až v řádu týdnů. Je velmi důležité nezapomenout na kolagen, vyživující složka. Jedná se o bílkovinu, která tvoří základ pojivových tkání v těle obecně a je velmi důležitá pro zpomalování fyziologického stárnutí organismu. Poslední klíčovou látkou je Chondroitin, to je prostředek, který modifikuje progresi onemocnění, tedy ho dokáže zpomalit.

V posledních letech lékařská věda upozorňuje na dva relativně nové poznatky. Špatný stav ústní dutiny vede k zánětům a radikály, které se dostávají do těla, se usazují právě v kloubech. Dalším faktorem je překyselenost organismu, kdy se jako prevence doporučuje pít silně mineralizované zásadité vody. V každém případě ještě neznamená, že koupí všech těchto látek si opravdu pomůžete. Jednak konzumace je dlouhodobá a pravidelná a navíc v žádném případě ne každý preparát má žádoucí účinek. Proto se vyplatí poměrně důkladné studium ještě před nákupem doplňků stravy.