Nevrlý Kalousek o své nové straně nechce mluvit. Poslanci se k němu nehlásí

Zdroj: Michal Reiter / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Spekulace o vzniku nové politické strany Miroslava Kalouska stále běží politickým éterem. Samotný exministr financí a známý rétor Miroslav Kalousek se pro redakci Vysoka hra nechtěl o tématu vůbec bavit. „Prosím vás, vždyť jsem se tomuto tématu vyjadřoval tisíckrát. Nehněvejte se, nemám chuť se na tohle téma vůbec vyjadřovat. Vyjádřil jsem se do tolika médií na tohle téma,“ řekl podrážděně Kalousek a zavěsil telefon.

Redakce Vysoka hra mu následně poslala smsku s dotazem, zda již jednal s konkrétními lidmi, kteří by případně mohli být součástí strany. Jeho reakce opět podtrhla jeho nervózní tón.  „Mnohokrát jsem opakoval do mnoha médií, že jsem doposud neučinil jediný aktivní krok pro založení politického subjektu,“ napsal pro redakci VH stroze.

Co naznačuje jeho rozčilená reakce na toto téma? Mluvení o nové straně ještě před jejím oficiálním založením a medializace tématu by mu bezpochyby mohla narušit plány. Zakládání nové politické strany totiž vyžaduje diskrétnost, klid a dostatečný čas pro práci. Existuje také riziko, že potenciální kandidáti by mohli být od projektu odrazeni výrazným mediálním zájmem. Celá situace je mimořádně citlivá a pravděpodobně teprve na samém začátku, takže veřejné probírání by mohlo celé iniciativě spíše uškodit.

Obezřetnost při vyjadřování politiků je také zcela přirozená. V případě, že by nyní veřejně představili jasný postoj k podpoře nové strany ještě před jejím založením, omezili by tím svou flexibilitu a strategický manévrovací prostor v budoucnosti. Oznamovat podporu novému projektu před samotným vznikem strany by tak bylo nevhodné.

Je dobré také připomenout, že právě Kalousek byl spoluzakladatel tehdy nově vzniklé strany TOP09, kterou před 15 lety založil přetažením vlivných politických osobností z řad poslaneckého klubu KDU-ČSL. Tehdy vznik nové strany chystali lidé právě kolem bývalého ministra financí a někdejšího předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Ten tehdy oznámil, že se v rámci KDU-ČSL už nehodlá nijak angažovat a zvažuje založení nové středopravé konzervativní strany.

Redakce Vysoká hra nyní vyzpovídala politiky z KDU-ČSL a TOP09 o jejich názoru na možný návrat Kalouska do vrcholové politiky. Téměř všichni politici jednomyslně uvedli, že o této straně slyšeli pouze prostřednictvím médií, a že sami nedostali žádnou nabídku. Dále zdůraznili, že momentálně nepřemýšlí o přestupu do jiné strany. Například poslanec KDU-ČSL Karel Smetana reagoval slovy: „Vnímám ve veřejném prostoru tyto spekulace, a vzhledem k tomu, že nemám žádné relevantní informace, které by tyto spekulace potvrzovaly, nepřikládám jim velkou váhu. Tato odpověď logicky determinuje i mé odpovědi na další dvě otázky. NE nedostal. NE neopustil.“  V podobném duchu reagovali další lidovečtí poslanci.