Sparta Praha má velký problém. Bude muset řešit rasismus svých fanoušků na Letné

Fotbal

Praha Tak tohle se nepovedlo. Včerejší zápas pro Spartu a její fanoušky skončil katastrofou. Čeští fotbalisté se museli potýkat nejenom s bolestivou prohrou, ale také s rasismem, který během zápasu projevovali jejich fanoušci. Jakou dohru to bude pro Spartu mít?

Tak o nás ví zase celý svět. Jenže ne zrovna tak, jak bychom si to možná přáli. Včerejší fotbalový zápas Sparta vs Monako skončil naprostým fiaskem a ostudou pro český tým. O rozruch se postarali čeští fanoušci Sparty, kteří projevili rasismus a znechucení nad francouzským hráčem černé pleti Aurelienem Tchouamenim. Tomu se povedlo dát první gól. Z radosti proběhl kolem tribun a čekal jásající dav, jenže místo nadšeného tleskání ho čekala studená sprcha.

Čeští fanoušci na něj spustili znechucené bučení, napodobovali zvuk opice a dokonce došlo i na házení plastových kelímků. Tchouameni byl reakcí tak zaskočen, že chtěl dokonce odejít z hřiště a přestat hrát úplně. Stejně nepříjemně se cítili i jeho spoluhráči a zápas se tak musel na pár minut přerušit. Sparta může děkovat kouči Monackého týmu, že své hráče dovedl přemluvit, aby v zápase vůbec pokračovali.

„Slyšeli jsme, jak někteří lidé na nás z tribun bučí a dělají opičí skřeky poté, co vstřelil gól,“ pronesl na tiskové konferenci obránce Aguilar. „Jsme všichni smutní a zklamaní, že se tohle děje ve 21. století na fotbalových hřištích. Moc bych si přál, aby se to zastavilo, protože jsme si všichni rovni. Fotbal by měl být mostem. Je třeba zdůraznit, že se to netýkalo všech fanoušků na stadionu,“ řekl zase pro deník Sport trenér Niko Kovač.

Velkou nevýhodou pro pražský celek může být fakt, že za podobný incident nebude Sparta pykat poprvé. Před dvěma lety měla prázdný stadion v utkání s tureckým Trabzonsporem. Tým byl potrestán za rasismus fanoušků v utkání se Suboticou.

Rasistických fanoušků si už všimlo několik zahraničních sportovních deníků.  „Incident se týká rasistického skandování z letenských tribun a je nejnovějším problémem pro český fotbal,“ hlásá v titulku Daily Record, významný skotský deník.

fotbal

Zdroj: Facebook

Co může Spartě hrozit?

Je jasné, že Sparta má problém, který by rozhodně stál za řešení. „Nerozumím některým fanouškům, ale ani některým hráčům. Nebudu se radši vyjadřovat,“ poznamenává k problému trenér Pavel Vrba.
Spartu může závěr první půle vyjít hodně draho. Ve hře je pokuta i zavření stadionu na další evropské zápasy.