Souboj titánů: Flegr, Žďárský vs Prymula, Babiš se přou o testy. Co na to Blatný?

Ostrá přestřelka proběhla mezi mediálně známým biologem Jaroslavem Flegrem, premiérem Andrejem Babišem a exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Svárem sporu se stal genetik a pedagog Emanuel Ždárský a jeho nabídka testů ze slin umožňující velkokapacitní testování na Covid, kterou podle něho vláda odmítla.  Podle Flegra zatím může stát korupce. Babiš i Prymula takové tvrzení jednoznačně odsoudili. Prý se jedná o fake news. Žďárský si ale nesmlouvavě stojí za svým.

Žďárského metodologie podle Flegra zvládne zpracovat až 200 tisíc vzorků denně. „Do současnosti provedl touto metodou asi 40 tisíc testů, přičemž citlivost testu je 95 %, specifita téměř 100 % a náklady na jeden test mohou být i pod 100 korun,“ napsal na facebooku známý předpovídatel černých scénářů Flegr  s tím, že jeho kolega z Přírodovědecké fakulty UK Emanuel Ždárský, který již 30 let vede akreditovanou diagnostickou laboratoř na DNA testy,  aktuálně vypracoval metodický návrh, jak pomocí této metody otestovat celý národ během necelého týdne, a to bez zatěžování praktických lékařů nebo pracovníků stávajících odběrových míst či laboratoří.

Žďárský, který je zároveň soudním znalcem v odvětví molekulární genetiky, metodu testování představil a nabídl podle Flegra zdarma Babišovi, Prymulovi i ministerstvu již v půlce března. Biolog v textu uvádí, že testování by bylo o polovinu levnější než v případě antigenních testů, které vláda nakupuje. A také čtyřikrát přesnější. Biolog naznačil, že vláda nechce testy použít, protože z nich nemá provizi, jako v případě nákupu ze zahraničí. „Tak Micíku, a teď mi prosím prozraď, v čem je zakopán pes. Že by v tom, že z české levné metody nekoukají stamilionové provize pro naše zdravotnické kmotry?“, nezdráhal se vyslovených soudů „kočičí“ vědec. Prymula jeho nabídku okamžitě označil za nesmysl a na další urgence v následujících měsících ani on, ani jiní obeznámení už nereagovali“, přibližuje reakci exšéfa zdravotnictví Flegr.

Babiš a Prymula slova Flegra a Žďárského negují

Reakce obou státníků na sebe nenechala dlouho čekat. Babiš na svém facebookovém profilu jasně zprávu odmítl, jedná se podle něj o fake news. „Po sítích se šíří tenhle text profesora Jaroslava Flegra, ve kterém mě a profesora Romana Prymulu obviňuje z toho, že jsme prý nereagovali na metodu testů od Emanuela Žďárského. A dokonce naznačuje, že jsme to snad udělali kvůli nějakým provizím. Nechápu, jak si to může dovolit. Je TO NESMYSL. Klasická fake news“, opřel se do Flegra šéf hnutí ANO s tím, že celou záležitost nyní prošetří nový ministr zdravotnictví.

I exministr zdravotnictví Roman Prymula tvrzení Ždárského negoval.  „Doktor Žďárský byl pozván na Ministerstvo zdravotnictví na panel odborníků, kde byl mj. docent Hajdúch, prof. Macek i zástupci SZÚ a kde měl obhájit svůj test. To se mu úplně nepodařilo. V systému je samozřejmě nutné používat validované testy. Byl vyzván, aby svůj test certifikoval. Dosud nemám zprávu, že by tak učinil, i když měl od března dostatek času, aby metodu nechal SZÚ schválit. To se nestalo. Pokud je někde chyba, tak pouze na jeho straně,“ řekl důrazně epidemiolog.

Dr. Žďárský si nesmlouvavě stojí za svým. Panel odborníků byl k jinému tématu, testy jsou validní

Dr. Ždárský si ale stojí za svým. „Je mi líto, ale text pana profesora Flegra je až bolestně přesný. Jsem rád, že onu podivnost s nasazením nekvalitních zahraničních testů pan ministr dostal za úkol přešetřit, každou hodinou zbytečně umírají v Česku na Covid19 lidé, kvalitní plošné testy už mohly běžet“, uvedl ve vyjádření, které sdílel Jaroslav Flegr na svém Facebooku a dodal, že situace je vážná, není čas na půtky. „Opět nabízím plně validovanou a všechny zákony ČR i směrnice EU splňující českou metodologii, která je schopná za poloviční náklady, než má Ag test, protestovat i celý národ během týdne s citlivostí více než 90% (tedy třikrát méně nejnebezpečnějších chyb – falešných negativit)“, pokračuje Ždárský s tím, že každý moudrý stát by této nabídky využil. „Nejde o komerční produkt, já osobně své know how v něm Česku věnuji zdarma“, přibližuje svůj záměr.

Molekulární genetik, který mimo jiné v roce 2018 neúspěšně kandidoval do senátních voleb, odmítl tvrzení exministra o tom, že svůj test na ministerstvu neobhájil. „A ze zmíněného panelu odborníků, na který se odkazuje pan Prymula, existuje kompletní videozáznam, nebyla o plošném Covid19 testování řeč, šlo o jiný druh korupce, nyní bohužel pod rouškou Covida podstrčený i ve Sněmovně. Mám dokumenty, že jsem já i prezentované podle mínění nezaujatých soudních znalců, kteří si videozáznam poslechli, plně obstáli. Byli oponenti, kteří tvrdí opak skutečně nezaujatí?“, pokládá otázku Ždárský s tím, že doufá, že přešetření situace novým ministrem proběhne okamžitě.