Po bývalém předsedovi VV jde policie. Podle něj by se stát měl zbavit mentálů a zbytečných lidí

Býval poslancem, předsedou a později výkonným místopředsedou strany Věci veřejné. Vystudoval pedagogiku a výchovné poradenství, ale svými výroky na facebooku dokázal nazvednout v pondělí tisíce lidí. To, že se jedná o naprosto nehorázná vyjádření, nedokazuje jen masové sdílení a mnoho rozhořčených příspěvků, ale také to, že se o výroky začala zajímat policie. Zaznamenala je dokonce ihned i Wikipedie.

Jaroslav Škárka je svými radikálními a provokativními posty na sociálních sítích celkem známý. Tentokrát se však zdá, že překročil dosud mez, za kterou si může nést i trestní zodpovědnost.

„Stát se musí probrat a zbavit se zbytečných lidí. Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální, či společenské diskvalifikace, dementi, bezďáci, imigranti a další, nesmí být společností protěžování,“ uvedl nejprve Škárka. A šlo o první věty, které se dají považovat jen za určitý rozjezd. Další vyjádření už totiž nabralo na síle. Týkalo se nedonošených dětí a neziskového sektoru.

Předčasně narozené děti jsou prý nevyvinuté zrůdy

„Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond Nedoklubko, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy se vejdou do dlaně. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje,“ napsal Škárka s tím, že podle něj je to „stejné i s takzvanými mentály“.

„Laurenčíková a spol. se na tom přiživují a vykrádají státní rozpočet pod rouškou solidarity s mentály a inkluzí…. Nicméně žádný mentál pro naši společnost nemá význam. Je to zbytečný člověk  – a slovo člověk píši s velkým sebezapřením, protože je to spíše zvíře,“ vyjádřil svůj názor, který šokoval, bývalý poslanec. A jeho kritika tím zdaleka nekončila. Pokračovala směrem do neziskového sektoru obecně.

„Nebudu se rozepisovat o dalších lapsusech zkorumpovaných lidomilů, neziskovek a pijavic, na ně napojených. Třeba vyžírka Šimon Pánek z Člověka v tísni, který v životě nepracoval, je dalším markantním příkladem. O různých fantatasmagorických diakoniích, které sem tahají teroristy, ani nemluvě,“ šokoval Škárka tisíce lidí, z nichž mnozí reagovali stejným stylem, protože jak se dalo vyčíst z jejich příspěvků, velká část z nich někdy v životě pomoc neziskových organizací pro sebe nebo své děti využila. Není tedy divu, že je nijak citlivé výroky zasáhly a vzali si je osobně.

Stát se musí probrat a zbavit se těch zbytečných lidí

Podle Jaroslava Škárky je však jediné možné řešení stopnout veškerou státní finanční podporu neziskovkám. „Pokud chtějí páchat dobro – i když jsou to naopak zrůdné a ziskuchtivé společnosti – ať si finance získají samy a ať si samy oslovují své sympatizanty, aby je podporovali. Stát se musí probrat a zbavit se těchto zbytečných lidí. Lidí, kteří nejsou přínosem společnosti,“ uzavřel vystudovaný pedagog a exposlanec své vyjádření s tím, že „už se těší na komentáře potrefených dobrosráčů.“

Nutno připomenout, že Škarka provokoval i v minulosti. Známým se stal také kontroverzním výrokem na jeho blogu. V něm doslova napsal: „Do tramvaje nastoupím opravdu jenom tehdy, když není zbytí, protože špinavé sedačky, upatlaná madla, ukrajinští dělníci ve špinavých montérkách, kteří se na mě lepí ze všech stran, a smradlaví, spící bezdomovci nejsou pro mě lákadla.“

Jaroslav Škárka (49 let) je český politik bez politické příslušnosti. V letech 2005–2009 byl předsedou a poté výkonným místopředsedou strany Věci veřejné. Od května 2010 do srpna 2013 byl poslancem zvoleným za tuto stranu. Vyloučen z ní byl 5. dubna 2011 poté, co veřejně prohlásil, že se účastnil vnitrostranické korupce.

Údajná úplatkářská aféra otřásla tehdy sněmovnou

Vystudoval pedagogiku a výchovné poradenství na Masarykově univerzitě v Brně, je podnikatel. V 90. letech byl členem ODS, v roce 2003 vstoupil do Věcí veřejných, kde se zprvu věnoval komunální politice na Praze 1 a byl tam zvolen zastupitelem v komunálních volbách v roce 2006. V březnu 2005 se stal předsedou strany Věci veřejné, v červnu 2009 byl vystřídán Radkem Johnem. V parlamentních volbách v roce 2010 byl zvolen z prvního místa kandidátky VV v Plzeňském kraji.

V časopise Respekt vyšel 4. dubna 2011 článek, podle něhož se Škárka redaktorům přiznal, že pravidelně bere od Víta Bárty peníze za loajalitu. Po jeho uveřejnění Škárka i Bárta zprvu vnitrostranickou korupci popřeli; Škárka ovšem zanedlouho verzi Respektu potvrdil a rozhodl se odejít ze strany. Avšak dříve než tak učinil, byl ze strany vyloučen.

V souvislosti s touto kauzou byl 13. dubna 2012 odsouzen k nepodmíněnému tříletému trestu odnětí svobody ve vězení s dozorem a k desetiletému zákazu činnosti poslance, když jej soud uznal vinným z podvodu. Toho se měl Škárka dopustit manipulováním s nahrávkou, kterou soudu předložil jako důkaz proti Bártovi. Proti rozsudku se odvolal a uspěl. V novém jednání byli Škárka společně i s Vítem Bártou zproštěni obvinění. V lednu 2014 Nejvyšší soud zamítl dovolání státního zástupce proti dřívějšímu rozsudku, a tím byl Škárka definitivně zproštěn všech obvinění.

To, jak vyhodnotí jeho výroky na facebooku policie v tomto případě, ukáže čas.