Sněmovní matador Kalousek rezignoval. Tleskali i komunisté!

A je to tady. Nevyhnutelné se stalo realitou. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý poslance zaskočil a po 22 letech vzdal poslaneckého mandátu. Z řad poslanců napříč Sněmovnou získal okázalý potlesk ve stoje, a to i z řad komunistických poslanců. Podle svých slov si dá nyní dlouhodobý sněmovní matador prázdniny.

„Vzhledem k brzkému vyhlášení termínu voleb budou další schůze (Poslanecké sněmovny) už v rámci volební kampaně. Pokládám proto za racionální, aby vystupovali dále k diskuzi dominantně ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů v letošních volbách, což já, jak známo, nejsem,“ zdůvodnil Kalousek svůj krok rezignovat v rámci nedokončeného volebního období. Podle svých slov si dá chvíli prázdniny a pak se rozhodne, co dál.

Poslancům se také závěrem omluvil. „Dovolte mi, abych se s vámi rozloučil a abych se omluvil každému z vás, kdo se snad někdy mým vystoupením cítil osobně dotčen. Ujišťuju vás že to nikdy nebylo osobní, vždy to bylo v zápalu politické diskuze a ani já necítím žádnou osobní hořkost. Mějte se moc fajn,“ řekl nakonec a plénum dlouholetého sněmovního matadora odměnilo potleskem ve stoje.

Politici si cení především jeho řečnické schopnosti

Předseda komunistů Vojtěch Filip pak pro redakci VH uvedl, že jejich spory byly věcné. „Je to jeho rozhodnutí, respektuji ho. Stáli jsme na opačných pólech politického spektra, ale jako dobrý rétor byl schopen reagovat kdykoliv. Naše spory nebyly osobní, ale věcné,“ vyjádřil se pro redakci Vysokahra.cz.

„Mirek Kalousek končí po 22 letech ve sněmovně. Respekt! Tisíckrát jsem s ním nesouhlasil, ale vždy to byl vtipný, i když tvrdý soupeř. Hodně štěstí!,“ okomentoval jeho odchod například šéf sociální demokracie Jan Hamáček.

Rétorické schopnosti vyzdvihl také například Jan Bartošek (KDU-ČSL).  „Dnes se kolega Kalousek ve Sněmovně vzdal svého postu poslance a rozloučil se s námi slovy “mějte se moc fajn“. Po 22 letech odchází mistr řečnického umění a výborný stratég. Nezbývá mi, než mu poděkovat. Děkuji ti,“ napsal na Twitteru lidovecký poslanec.

Vše dobré mu popřál i Petr Fiala (ODS). „S Miroslavem Kalouskem se intenzivně pracovně setkávám celé poslední desetiletí. Vážím si jeho jasných názorů, otevřenosti a politické zkušenosti. Je mi blízký svým pravicovým myšlením a také svým vztahem ke kultuře, zvláště vážné hudbě. Přeji mu vše dobré v jeho dalším životě,“ vyjádřil se šéf ODS.

V poslanecké lavici nyní jeho místo zaplní místopředseda TOP 09 Jan Jakob, starosta Roztok a středočeský zastupitel, který bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Kalousek ho označil za velmi úspěšného a zkušeného politika, kterému bude nápomocen.