90% zaměstnanců ČD se zvednou platy. Nejvyšší železničář Bednárik vyvrací tvrzení Středuly a Maláčové

Vedení Českých drah uvádí na pravou míru některá tvrzení, která se objevila v souvislosti s plánovaným snížením platů u sedmi set administrativních zaměstnanců. Ministryně Maláčová stejně jako předseda ČMKOS totiž obvinili vedení společnosti, že využili zrušení superhrubé mzdy ke snížení platů.

Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 tisíc zaměstnanců podniku. Naopak přes 90% lidí si polepší o tisícikoruny. Z vyjádření ČD navíc vyplívá, že Smluvní mzdy má jen asi 700 lidí v administrativě s vyššími příjmy. Ty platí vždy na období jednoho roku počínaje 1. dubnem a musí se znovu vyjednávat.

Snižování mzdy kvůli zrušení superhrubé mzdy je nepřijatelné, zvlášť u státního podniku. Zaměstnanci si měli polepšit! Přesně proto ČSSD před daňovým balíčkem varovala,“ uvedla na twitteru ministryně práce Jana Maláčová.

Ještě dál šel šéf nejsilnější odborové centrály Josef Středula. Ten říká, že podle jeho informací se k podobnému kroku chystají i další firmy a vidí za tím i prohlášení premiéra Babiše, který měl firmy navést, aby se zahojili na zaměstnancích.

„Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to navždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy. K úvaze o jejich snížení pro rok 2021 nás vede současná nelehká ekonomická situace,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik a dodává: „Zvažovali bychom to i v případě, že by nedošlo ke zrušení superhrubé mzdy. To sice zmírní dopad do čistého příjmu dotčených zaměstnanců, ale jinak to nemá s naším rozhodnutím nic společného.“ Uzavřel.

Dráhy neměly dobrý rok. Tržby jim spadly o víc než čtyři miliardy korun. Vlakem loni cestovalo až o devadesát procent lidí méně než v roce 2019.

Obvinění Jana Hamáčka a Jany Maláčové je podle ekonoma Jana Novotného však mimo realitu. „Zrušení superhrubé mzdy přineslo navýšení čisté mzdy zaměstnance, ale při zachování stejné úrovně mzdových nákladů zaměstnavatele. Jediný škodný je vlastně státní rozpočet. Zaměstnavatel nemá tedy důvod snižovat kvůli zrušení superhrubé mzdy svým zaměstnancům hrubou mzdu,“ uvedl pro VH Novotný. Pokud se prý odhodlá ke snížení hrubé mzdu, je to hlavně z důvodů ekonomických, čemuž se nelze s ohledem na ekonomické prognózy divit.