Clemens Kuby: Silou vlastní vůle se uzdravil z příčného ochrnutí. Existuje vztah mezi zdravím a psychikou?  

Zdroj foto: Wikimedia Commons / Public domain
Existuje vztah mezí zdravím a psychikou? Po celém světě existuje nespočet příběhů lidí, kteří se zázračně spontánně uzdravili ze svých zdánlivě nevyléčitelných nemocí či úrazů. Většina má často společného jmenovatele – pozitivní myšlení a obrovská víra v uzdravení.

Jedním ze spirituálních autorů, který svým příběhem inspiroval celý svět byl německý spisovatel, filmař a motivátor, který se proslavil svými knihami a dokumentárními filmy zaměřenými na osobní transformaci, alternativní medicínu a duchovní rozvoj Clemens Kuby. Ten ve svých dílech povzbuzuje k přehodnocení našich postojů, abychom začali pracovat na sobě pro dosažení celkového harmonia. „Kdo chce něco změnit, musí začít sám u sebe. Mnozí z nás, mě nevyjímaje, bohužel prodělají změnu vědomí teprve tehdy, když nefungují jejich staré koncepce. A to vždycky bolí. Nevýhoda se po čase stane vaší výhodou. Já sám jsem například považoval úraz za největší katastrofu svého života. Dnes je mým největším pokladem,“ uvádí na svém webu autor, který sám před lety odmítl invalidní vozík a silou vlastní vůle se uzdravil z příčného ochrnutí.

Sdílel se světem svůj vlastní příběh uzdravení po vážném úrazu a své osobní zkušenosti. Příčně ochrnul poté, co spadl z patnáctimetrové výšky na asfalt ze střechy svého domu a rozdrtil si přitom druhý bederní obratel L2. Strach ze smrti ho přivedl k rozhodnutí opustit způsob života, který do té doby vedl, odloučit se od svého domu, ženy a matky a tehdejšího okruhu přátel. Radikální životní změna vedla k první reakci v levé noze. Až po letech tomu celému zpětně porozuměl, tedy v důsledku intenzivních výzkumů spontánních uzdravení na nejrůznějších místech světa.

Po osmi měsících začal chodit. Lékaři nechápali 

Následně trvalo 8 měsíců než se dolní část těla, vnitřně a zevně zdánlivě mrtvá, znovu oživila.  „Na čtyřicet doktorů, které jsem po úrazu během různých vyšetření potkal, se mě snažilo přesvědčit, že nemohu chodit. Jeden mě přímo varoval, abych nechodil, že si tím mohu velice ublížit…,uvádí Kuby s tím, že jeho obratel je stále rozdrcený a v pravé noze mu chybí úplná sensibilita, ale žije jako zdravý člověk.  „Občas se objevující bolesti mi slouží jako seismograf autentického chování, a proto jsou pro mě velmi cenné,“ připouští.

Kuby zkoumá také různé metody alternativní medicíny, které mu pomohly při uzdravování, včetně akupunktury, meditace a dalších terapeutických přístupů. Zdraví podle něj není pouze absence nemoci. Je to stav rovnováhy těla, mysli a ducha. A každé uzdravení začíná uvnitř. Musíme pracovat na sobě.

Kuby není jediný, který se zaobírá tématem pozitivního myšlení a přesvědčení o vlastním uzdravení. „Jedno je jasné: abychom se uzdravili, musíme 100% věřit, že je to možné. A všechny svoje myšlenky směřovat k uzdravení. Protože právě myšlenkami a emocemi dáváme buňkám v těle doslova pokyn, jak se mají chovat (prostřednictvím mozku se aktivují chemické procesy, začnou se vylučovat hormony odpovídající našim emocím atd.),“ popisuje například Jana Bejčková na webu Mozaikazdravi.cz.

Prostřednictvím pozitivních emocí aktivovat pozitivní myšlenky

V této oblasti je velmi inspirativní také Dr. Joe Dispenza, americký vědec, lékař, který fascinoval celý svět svým příběhem. Ve 23 letech byl účastníkem těžké dopravní nehody, přičemž jeho diagnóza zněla: několik zlámaných žeber, rozdrcené obratle, ochrnutí. Lékaři mu nabídli velmi náročnou operaci, která mu dávala velmi malou naději na to, že bude ještě jednoho dne chodit, určitě ale ne bez postižení. Joe Dispenza tuto operaci, i přes doporučení špičkových chirurgů, odmítl. Řekl jim, že se vyléčí sám. A to také udělal. Za necelých deset týdnů odešel z nemocnice po svých. Lékaři to považovali za zázrak.

On ale věděl, co dělá. Pracoval s jeho vědomou myslí a tělem, které dokázal naprogramovat k tomu, aby se zvládlo samo vyléčit. Od té doby se sílou myšlenek zabývá. Napsal k tomuto tématu i několik knih a stal se jedním z řečníků na velkých zdravotnických konferencích. Stejně jako Clemens Kuby poukazuje, že spoustu lidí aktivuje ke změně nějaká tragická událost.

„Věděli jste třeba, že každý den zpracuje náš mozek v průměru 75 000 myšlenek? 75 000? Chápete to? Dokážete si to představit? To je asi tak 1,2 myšlenky za vteřinu. To nejsou ale samozřejmě jen naše vědomé myšlenky, naše vědomá mysl představuje asi jen 5 % naší mozkové aktivity. Ten zbytek je práce našeho podvědomí. Je to vlastně práce něčeho, co si jako lidé nedokážeme vědomě tak úplně představit. Někdo tomu říká vyšší inteligence, vnitřní já, pudy, prostě je to něco, co my jako lidé dokážeme ovlivnit vědomě jen velmi těžko,“ přibližuje podstatu myšlení podcast Lukáše Edera.který rozebírá myšlenky Dispenzy.  Poukazuje také na to, že podvědomí lze ovlivňovat skrze naše emoce a prostřednictvím pozitivních emocí aktivovat pozitivní myšlenky.

Dispenza své závěry vědecky dokládá. Uvádí, že každá nová informace, kterou pouštíme do šedé kůry mozkové v ní vznikají nová synaptická spojení, nové nervové spoje. A pokud tuto teorii převádíme do praxe, tak dochází k posilování nervového spoje. Čím častěji tu získanou informaci aplikujeme v praxi a potvrzujeme tím získanou teorii, tak tím silnější nervové spojení vzniká a my si tím osvojujeme novou dovednost.