Šídlo: Spojené dva opoziční bloky mohou poslat Babiše do penze!

Komentáře a predikce vývoje událostí v roce 2021 zaplavují internet. Jeden takový předestřel také novinář Jindřich Šídlo. Ten upozorňuje ve svém komentáři pro Seznamzpravy.cz, že s příchodem nového roku mimo jiné také vypukla kampaň před sněmovními volbami, které se budou konat v říjnu tohoto roku. Podle něj by letošní volby mohly znamenat zvrat nejen v politické oblasti, ale také generační a civilizační. Výsledky však nelze podle něj predikovat.  Jediné, co je jisté, že  ten, kdo bude vládnout po říjnu 2021, dostane na starost „zemi v nejhorším momentu její existence od roku 1989.“

Na úvod komentáře komentátor připomíná, že měsíc únor s sebou přinese rekordy české politiky. Richard Brabec se přesně za měsíc stane nejdéle sloužícím ministrem na jednom ministerstvu od roku 1989. Miloš Zeman oslaví osmileté výročí od vítězství nad Karlem Schwarzenbergem v prezidentském klání a Andrej Babiš se již v prosinci stal čtvrtým nejdéle sloužícím předsedou v historii České republiky. Podle něho to ale vede k jasnému závěru. Současná garnutira už je u moci dost dlouho.

„Rok 2021 ovšem může přinést zásadní zvrat. Neboť každé sněmovní volby mohou znamenat zásadní zvrat. Ten letošní by ale nebyl jen politický, ale i generační a civilizační – v českých poměrech,“ připomíná komentátor s tím, že prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše nazývá vítězi, které bude těžké porazit. Říká také, že desátá léta 21. století znamenala konec starých jistot a tradiční strany ztratily na své síle. „Ze všeobecného zmatku let 2012 a 2013 vzešli dva noví hegemoni. Jejich nejlepší finta spočívala v tom, že se dokázali tvářit, že nemají vůbec nic společného se svou vlastní minulostí a minulostí této země,“ připomíná.

Kdo je pak ale bude mít zálusk porazit, bude také muset nabídnout příběh: „Ještě přesvědčivější a silnější, než je výše daní a míra spoluúčasti ve zdravotnictví, ona zdánlivě nudná klíčová témata z doby ještě před 15 lety. Kéž by se tahle doba zase vrátila,“ povzdechl si.

Podle něj odchod Andreje Babiše do penze si lze jednoduše spočítat. Bude to v okamžiku, kdy se dokážou pragmaticky spojit oba ohlášené opoziční bloky v čele s ODS a Piráty. „Což by byl největší politický a generační kompromis v české politice, jenž by hravě překonal i opoziční smlouvu, jejíž pojivo spočívalo téměř výhradně v rozporcování státu a ve vlivu na zbytky privatizace,“ píše Šídlo s tím, že tahle doba je však dávno pryč, příští vláda zdědí tentokrát spálenou zemi uprostřed těžké hospodářské krize.

ODS a Piráti k sobě navzájem cítí jen „chabě maskovaný odpor“, který se zdá být pochopitelný. „To všechno se v kampani ještě prohloubí včetně té nedůvěry: Piráti a ODS jsou přirození protivníci. Spojenci mohou být jen z čistě pragmatických důvodů – ‚odstavit Babiše od moci‘ – a jen na krátkou dobu,“ konstatuje Šídlo s poznámkou, že při vyjednávání o programu je čekají překážky. Jako příklad zmiňuje například otázky zavedení eura nebo budoucnost EET.

Role prezidenta při povolebním vyjednávání

Nezapomíná ani na roli prezidenta Zemana, který bude mít v povolební situaci nezanedbatelnou úlohu. „Můžeme se těšit na dlouhou povolební hru, jejíž výsledek je neodhadnutelný. Jisté je jen to, že nás čeká mimořádně tvrdá a předvídatelně špinavá kampaň, která rozhodnutím prezidenta Zemana oficiálně začala 31. prosince,“ poznamenává komentátor s tím, že ani výsledek voleb nelze předvídat.

„Babiš do kampaně vrhne vše, co má. Lídr ANO běží o život. Vůbec si nedokáže představit, že se z něj může stát řadový opoziční poslanec důchodového věku s perspektivou mnoha zatracených nepříjemností vyplývajících z jeho monstrózního střetu zájmů,“ uvádí komentátor s tím, že jeho ambicí je překonat Václava Klause a stát se nejdéle sloužícím českým premiérem po roce 1989.

Teď mu k tomu chybí zhruba dva a půl roku. „Prezident Zeman je připraven mu v tom pomoci, pokud mu bude Babiš ochoten naslouchat – a jde jen o jednu jedinou věc, která se jmenuje „nové bloky Jaderné elektrárny Dukovany“, upozorňuje důrazně.

Šídlo si je vědom důležitosti nadcházejících voleb. „Česko je přesto na prahu roku 2021 nejblíže nejzásadnější politické změně za posledních dvacet let. Jisté je jen to, že ten, kdo bude vládnout po říjnu 2021, dostane na starost zemi v nejhorším momentu její existence od roku 1989,“ dodává Šídlo závěrem.