Bartoš vzkazuje vládě: „Vysvětlovat, informovat a hlavně nelhat a neblábolit“!

Pirátský poslanec Ivan Bartoš si na Facebooku postěžoval na současnou protiepidemickou situaci.  Podle něj vláda i přes apely Pirátů a odborníků pokračovala v chaosu a nesmyslných opatřeních. Nechápe například znovu zavedený noční zákaz vycházení nebo změnu opatření z minuty na minutu.

Jako příklad nesmyslných opatření Bartoš uvádí například znovu zavedený noční zákaz vycházení. „Dle pravidel systému PES měl vyšší stav začít platit už během Vánoc, kabinet ovšem ohlásil zpřísnění až mezi svátky. Občané tak opět netuší, čím se vláda řídí a co do budoucna čekat,“ pokračuje dále Bartoš s tím, že obchodníci jsou již zoufalí, protože nikde není řečeno, co se považuje za základní potřeby, které 5. stupeň PES povoluje. To znamená, že nikdo nevěděl, jaké obchody budou uzavřené.

„Česko je na nejvyšším indexu rizika. K pátku stoupl na 90 bodů ze sta a zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti. Aktuálně nakažených je víc než 120.000, v týdnu byl dosud rekordní denním přírůstek 17.077. Roste zátěž nemocnic, predikce předpovídají pro začátek ledna denní počty nově přijímaných k hospitalizaci > 500 denně,“ popisuje kritický stav předseda Pirátů a vyjmenovává priority strany. Podle něj je nyní důležité navýšit kapacitu antigenních testů a pomoci firmám řešit bezpečí na pracovišti.

Neméně důležité podle něho je navržení důstojného systému kompenzací, jako tomu je například v Německu či Rakousku pro firmy a osoby. Na třetím místě uvádí podpoření kapacit hygien a trasování. „Pro covid karanténu navýšit “nemocenskou”, neboť lidé nenahlašují své kontakty, protože své přátele nechtějí ekonomicky zlikvidovat. Není možné licitovat zdraví VS ekonomický bankrot“, přibližuje čtvrtý bod Bartoš a upozorňuje na signifikantní důležitost řádné a kvalitní očkovací strategie.

Pozitivně pak hodnotí zvládnutí první vlny epidemie. „Česko první vlnu zvládlo díky obrovskému nasazení, práci a solidaritě lidí. Kladně hodnotíme prvotní kroky vlády, to je ale vše. Bohužel již po krátké době vláda boj s pandemií pojala jako vlastní PR,“ přibližuje a dodává, že vláda od začátku zhoršuje chaos a mění opatření z minuty na minutu a opatření nepodkládá daty. „Nezajistila se Chytrá karanténa ani nedotáhl plán očkování,“ zdůrazňuje s tím, že důležité také je jít občanům příkladem, aby lidé vládě mohli věřit. „Vysvětlovat, informovat a hlavně nelhat a neblábolit,“ upozorňuje, jak by vláda měla postupovat.

V současné době rizikový index systému PES zůstává třetí den za sebou na nejvyšší úrovni, a to na 90 bodech. V sobotu testy v Česku odhalily 4 957 potvrzených případů koronaviru. V nejvyšším stupni pohotovosti jsou všechny kraje. V Česku také bylo koncem roku zahájeno očkování proti respirační nákaze. Od 15. ledna bude spuštěn rezervační systém na očkování pro seniory nad 80 let. Od 1. února bude systém spuštěn pro všechny občany.