Sháníte dárek pod stromeček? Ministryně Schillerová dala na vánočním videu tip!

Letos je vánoční atmosféra jiná. Při pořizování dárků v obchodech hrozí riziko nákazy, a tak se každý snaží najít řešení, aby nebezpečí eliminoval, ale své blízké i tak potěšil. Ministryně Alena Schillerová (ANO) se proto rozhodla lidem statečně vyjít vstříc. Natočila jim vánoční video. Nezpívá v něm (nesmí se to), není převlečená za Santu ani Sněhurku, ale poradit umí. A to je důležité.

„Vánoce jsou za dveřmi, a tak mnozí z vás určitě přemýšlí o tom, co svým blízkým dát pod stromeček. Pokud ještě nevíte, mám pro vás tip. A nebojte se, nejsou to ponožky, ale dluhopis republiky,“ prohlašuje ve videu ministryně Schillerová.

Tápajícím nerozhodnutým kupujícím vysvětluje, že dluhopis republiky jako vánoční dárek obdarované určitě nejen potěší, ale i zhodnotí úspory,“ říká šéfka státní pokladny. Reklamní video ve vánoční atmosféře sdílela na svém facebookovém a twitterovém účtu.

Ne každého ale její tip nadchnul. Dost diskutujících jí pod příspěvkem vytklo, že se takhle snaží získat peníze pro stát opět jen z kapes občanů. Jiným vadí neosobnost dárku. Další kritizují, že nabídka přichází od členky současné vlády a kralujícího ANO, „Tak to už je bizár jak poleno,“ uvedl například jeden z diskutujících.

Fiktivní děda Aleš dává vnučce 100 tisíc. Chudším stačí ale i tisícovka

Není jisté, zda Schillerová reakce čte nebo zda jí spravuje sociální sítě pověřená osoba (což je v ANO téměř běžné), každopádně s diskutujícími se do debaty nepouští. Ve videu za to zmiňuje, že její tip na dárek „s postupem času získává na hodnotě“.

Vidět je možné pak též onen zmiňovaný ilustrační dárkový certifikát. Je na něm vzkaz, odhalující fakt, že „děda Aleš“ své „vnučce Patricii“ věnuje k Vánocům dluhopisy v hodnotě rovných 100 tisíc korun. Pro toho, kdo tolik peněz na dárky ve své pokladničce nemá, má ministryně financí dobrou zprávu. „Dluhopisy jde koupit už v hodnotě od jednoho tisíce korun,“ dodává. Podle ní dárek možná asi nebude „pravým ořechovým“ pro drahé partnerské polovičky, ale rodiče či přátele pod vánočním stromkem prý potěší.

Ekonomicky a matematicky schopnější diskutující na sociálních sítích ale pak poměrně rychle spočítali, že vychvalovaný dáreček není zas takové terno, jak se může zdát. Při investici zmiňovaných 100 tisíc korun by podle nich výnos u reinvestičního typu dluhopisu republiky po šesti letech představoval jen 6 150,73 korun. A to je třeba počítat s tím, že zmíněná částka zřejmě vlivem rostoucí inflace v příštích letech pravděpodobně ztratí na hodnotě, kterou představuje nyní.

Schillerová ale trvá na svém. Láká lidi na to, že dluhopisy jsou nabízené s dárkovým certifikátem a v dárkovém balení. „Tak nezahálejte, ať vše včas stihnete,“ končí ministryně své vystoupení ve videu.

Prý jde o nejbezpečnější způsob spoření?

Na stránkách Ministerstva financí ČR (MFCR) se lze dočíst, že státní dluhopisy jsou cenné papíry, které vydává stát pro financování různých potřeb státního rozpočtu. Nákup státních dluhopisů využívají institucionální investoři, výjimečně také běžní občané, jako například u Dluhopisu Republiky.

Ten prý patří mezi nejbezpečnější konzervativní způsoby spoření, neboť představuje nástroj s  garantovaným výnosem dluhopisů a garancí splacení dlužné částky. Jeho cílem je nabídnout lidem konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Pro stát takový způsob financování představuje diverzifikaci rizik, a také větší stabilitu, pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i občané.

Podle webových stránek MFCR tyto investované finanční prostředky je možné získat zpět i formou předčasného splacení, a to bez jakékoli finanční penalizace.

V dluhopisech občanů jsou miliardy. Ale s tou výhodností to není slavné

K 1. říjnu letošního roku byly na majetkové účty občanů, kteří objednali a uhradili dluhopisy v upisovacím období od 15. června 2020 do 18. září 2020, připsány Dluhopisy Republiky v celkové jmenovité hodnotě 4 022 814 482 Kč.

Upřesněme, že v tomto období byly k úpisu nabídnuty dva typy státních dluhopisů, a to reinvestiční a proti-inflační státní dluhopis s dobou splatnosti 6 let. Nejvyšší zájem byl o proti-inflační státní dluhopis, kterého se prodalo 3 962 210 980 Kč.

„Oproti sedmému upisovacímu období, ve kterém byly upsány dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě přes 2 mld. Kč, se ze strany občanů jedná o více než dvojnásobný zájem o státní dluhopisy, který nepoklesl ani v současné nejisté situaci spojené s pandemickým šířením viru SARS-CoV-2. Potvrzuje se, že v nelehkých dobách se stát může spolehnout na své občany, což přispívá k větší stabilitě a diverzifikaci investorské základny s pozitivním dopadem na refinanční a úrokové riziko státního dluhu,“ konstatovala ministryně Schillerová.

Na stránkách jejího rezortu lze pak dohledat, že průměrný věk všech upisovatelů činí 55,2 roku.  Jaký a v jaké věkové kategorii bude zájem o právě nabízené dluhopisy nyní, se ukáže po Novém roce.