Očkování poslanců: Kolovratník v přímém přenosu, Bělobrádek se poradí s lékařem a Golasowská se bojí

Již hezkých pár měsíců jsou v centru celospolečenské pozornosti témata související s nákazou novým koronavirem. Když se neřeší zavřené restaurace či obchody, přechody země v protiepidemickém systému PES, nebo nedodržování protiepidemických pravidel ze strany veřejných osob, tak je na stole vakcinace proti covidu. Názory na očkování nejsou jednotné a výrazně polarizují společnost. Redakce Vysokahra.cz vyzpovídala některé poslance. I ve Sněmovně se najdou dva tábory.

Pondělní vláda projednala téma strategii očkování. Ze strategického dokumentu vyplývá, že Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a dobrovolné. Zdá se tedy, že se očkování blíží, proto redakci Vysokahra.cz zajímalo, jak se k očkování staví poslanci.

„Schvalovací proces nových očkovacích látek je pevně daný a byl i v tomto případě dodržet. Ano nechám se naočkovat, stejně jako má rodina,“ uvedla například poslankyně Helena Langšádlová (TOP09).

Pozitivně laděná k očkování byla i komunistická poslankyně Vostrá. „Věřím, že očkování na covid bude pro většinu populace bezpečné, nicméně jako u každého očkování, bude záležet na zdravotním stavu jednotlivce. Já osobně se očkovat nechám, jakmile to bude možné,“ uvedla Miloslava Vostrá (KSČM).

Uznávaný lékař a poslanec za hnutí ANO Rostislav Vyzula vakcinaci také holdoval. „Ano nechám se očkovat, abych neohrožoval ostatní kolem sebe. Rodinu taky. Z hlediska bezpečnosti, pokud ji uzná EMA, tak není o čem pochybovat,“ odpověděl redakci člen Zdravotního výboru Sněmovny.

Přímo nadšený očkováním pak byl Martin Kolovratník (ANO). „Jednoznačně ano! Očkování je podle mě jediná správná cesta a šance, jak covid porazit a dostat se do normální režimu. Navíc chci chránit sebe i svoji rodinu. Očkování věřím. Jdu do toho co nejdříve, jak to bude možné. A nechám se očkovat v přímém přenosu na svém FB,“  pěl ódy natěšeně poslanec za Pardubický kraj.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pak uvidí, podle názoru lékaře.  „Očkovat bych se nechal, ale poradím se s lékařem, obecně mi vzhledem k moji imunosupresi očkování nedoporučoval (kromě tetanu),“ odpověděl na sms lidovecký poslance. Souhlasně se k očkování vyjádřil i jeho kolega Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Někteří poslanci se očkovat nenechají!

Našli se i poslanci, kteří ve vakcinaci nevěří a očkovat se podle svých slov nebudou. „Nemám důvěru ve vakcínu, která není řádně a po dostatečně dlouhou dobu testována, takže ne,“ odpověděla na dotaz redakce VH například poslankyně Pavla Golasowská, zda se nechá očkovat. (KDU-ČSL)

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svých stránkách dokument, který popisuje celkovou strategii očkování proti covidu-19. Jako první dostanou vakcínu důchodci s chronickým onemocněním, poté zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. Očkování bude probíhat ve dvou fázích, přičemž ta první bude rozdělena na dvě kola, které se budou podávat po 28 až 30 dnech.