Schwarzenberg slaví 83 let. Ve Sněmovně ho ale od července nikdo neviděl

Velký den Karla Schwarzenberga, spoluzakladatele a čestného předsedy strany TOP09. Ve čtvrtek slaví své výjimečné 83. narozeniny. Redakce VH si všimla, že kníže byl naposledy účasten hlasování v Poslanecké sněmovně 8. července tohoto roku, od té doby je evidován jako omluvený. Mluvčí Vladan Vaněk pro redakci VH potvrdil, že s poslancem a bývalým ministrem zahraničí je vše zdravotně v pořádku. Předsedkyně strany Adamová Pekarová mu k úctyhodnému věku na facebooku veřejně pogratulovala.

„Dneska slaví Karel..Milý Karle, dovolte mi, abych Vám k Vašim dnešním 83. narozeninám nepopřála nic menšího, než abyste stejně jako po revoluci mohl znovu zažít tu všeobecnou radost a nadšení lidí z toho, že se naše země po dlouhých útrapách zase vrací na tu správnou cestu. Cestu svobody, prosperity a lidskosti.  Slibuji Vám, že já osobně pro to udělám maximum,“ napsala na sociální síti Adamová, která je od roku 2019 předsedkyně TOP 09. V letech 2015–2019 byla její místopředsedkyní. Pod příspěvkem se strhla lavina dalších gratulujících.

Redakce VH si v záznamu hlasování Poslanecké sněmovny všimla, že poslanec je od 8. července ve Sněmovně omluven. „Je zdravotně v pořádku, dneska shodou okolností má 83 let. Je to tím, že Sněmovna zasedá v polovičním počtu,“ odpověděl mluvčí strany na dotaz redakce týkající se absence poslance v dolní komoře Parlamentu a také, zda se Schwarzenberg tedy nepotýká s nějakými zdravotními problémy.

O zdravotním stavu knížete, který je mimo jiné od roku 2010 poslancem, se totiž vedla nejedna diskuse. Nejvýraznější snad byla v době prezidentské kampaně v roce 2013. V boji o prezidentský post skončil tehdy druhý. Ve druhém kole získal 45,19% odevzdaných hlasů. Vítězství patřilo Miloši Zemanovi. Právě v době vrcholící prezidentské kampaně sdílel na svém blogu, v kontextu častých narážek na jeho věk a zdravotní způsobilost, vyjádření lékaře. Milan Kvapil, přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole konstatoval, že zdravotní stav politika není překážkou pro řádné naplnění všech jeho povinností spjaté s veřejnou funkcí.

Kandidovat do Sněmovny už znovu nechce

Stáří už ho ale dle svých slov dohnalo a letos v červenci oznámil, že v nadcházejících sněmovních volbách kandidovat do Sněmovny nehodlá. „Já už v příštích volbách nenastoupím, dneska už jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek,“ řekl Schwarzenberg tehdy pro server Reflex s tím, že bude situaci jen pozorovat a komentovat. Rozhodnutí považuje za finální.

Bývalý ministr zahraničí a rovněž exsenátor je přesvědčen o tom, že nynější předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která nahradila v čele strany Jiřího Pospíšila, je zárukou dobré budoucnosti TOP 09.