Hamáčkovi bouchly saze: Opozice si z nouzového stavu udělala fetiš. Ten byl prodloužen do 23.12.

Opět hustá atmosféra ve Sněmovně. Poslanci ve středu odpoledne posuzovali žádost vlády o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Nyní by skončil v sobotu 12. prosince. Opozice ale s dalším prodloužením nesouhlasí. Hamáček ji za to ve Sněmovně pěkně tepal. Zásadní tak budou hlasy KSČM, strany, která podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Komunisté oznámili, že podpoří prodloužení nouzového stavu do 23. prosince, což nakonec Sněmovna schválila.

Vládní kabinet požádal Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Díky stavu nouze mohou být zaváděna některá opatření k zastavení epidemie.

Premiér Andrej Babiš před poslanci na úvod řekl, že nouzový stav působí na lidi skličujícím způsobem. „Nikdo z nás po něm netouží. Důvod je jediný a prostý, a to je skutečnost, že v rámci celé Evropy pokračuje komunitní šíření viru. Naše země není výjimkou. Poslední vývoj není dobrý. Bude i nadále potřeba řízeně omezovat shromažďování,“ řekl předseda vlády. Stranou nenechal svůj obvyklý apel, aby lidé byli zodpovědní a vyměnil ho za vyzvu občanům, aby se nechali očkovat proti covidu. Babiš také vyzdvihl přínosy vakcíny, která je jedinou účinnou zbraní. „Vir je zákeřný a zabíjí. Máme už více než devět tisíc zemřelých. I když se nouzový stav prodlouží, tak zdaleka nemáme vyhráno. Jediné řešení je vakcína, není žádný lék,“ zdůraznil Babiš a pokračoval, že situace je podle něho vážná a opatření nelze hned všechny rozvolnit.

Na Babišův proslov reagoval předseda SPD Tomio Okamura. Především nesouhlasí s tvrzením, že si pokračující boj proti covidu pomocí nouzového stavu vyžaduje „vysoký počet zemřelých“. „Pan premiér by si měl vybírat inteligentnější poradce, protože rozhodně neuvěřím, že toto zdůvodnění je z jeho hlavy,“ rýpl si na jeho adresu Okamura.  „Je fakt, že sice roste počet úmrtí, ale je jasné, že umírají daleko více oproti jiným rokům lidé, kteří covid neměli“, tvrdí a odkazuje především ke stresu, zhoršené dostupnosti a následnému zanedbání zdravotní péče, méně pohybu na čerstvém vzduchu a dalším faktorům. „Paradoxně tyto lidi zabil nouzový stav a covidová panika,“ dodal.

Opozice nouzový stav nepodpoří. Hamáček se rozčiluje

Nicméně opozice zdá se je nesmlouvavá. ODS prodloužení nouzového stavu podle svého avíza nepodpoří. Stane se tak poprvé. Fiala totiž připomněl, že v minulosti i přes mnohé výhrady, nakonec v nějaké formě prodloužení podpořila. „Ale tentokrát máme pocit, že už to dál nejde,“ prohlásil rázně a dodal, že vláda podle něj návrhy opozice vetuje a s nějakým rozumným řešením nepřišla. Občanští demokraté si nechali zpracovat analýzu, z níž vyplývá, že řadu opatření může vláda nařídit i bez vyhlášení nouzového stavu. Fiala vyjmenoval například povinnost nosit roušky, zakázat nebo omezit hromadné akce, shromáždění nebo omezit provoz zdravotnických zařízení.

Vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) ale bouchly saze. Tvrdě se obul do opozice, která se k hlasování staví negativně. Opozice si podle něj z nouzového stavu udělala fetiš. „Já mám zavalený e-mail dopisy zoufalých občanů, které jste přesvědčili o tom, že s nouzovým stavem zmizí covid a všechny jejich problémy zmizí mávnutím kouzelného proutku. Vzbuzujete v lidech naději, že až skončí nouzový stav, bude dobře. Nebude,“ rozohnil se Hamáček, podle kterého je kvůli současné situaci společnost velmi rozdělená. „Končí to tím, že už druhý ministr dostal ochranku,“ uvedl.

Z 98 přítomných poslanců podpořilo návrh komunistů 53 členů dolní komory z řad ANO, ČSSD a KSČM. Naopak proti zvedlo ruku 36 poslanců z klubů ODS, Pirátů, TOP 09, SPD a STAN. Lidovci i část Pirátů se zdrželi.