Schillerová to schytala za hájení pokuty za účtenku. „To je úplně na palici“, zuřil Ferjenčík

Ve čtvrtek bylo ve Sněmovně opět dusno. Tentokrát šlo o  pokutu 5 tisíc korun, kterou dostal podnikatel za to, že vystavil souhrnnou účtenku za celý stůl. Opoziční poslanci se obuli do ministryně financí Aleny Schillerové. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se taková „kravina“ nedá hájit. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík zase dodal, že to je „na palici“.

„Tak to nehajte, takovou kravinu, to se nedá hájit,“ řekl ministryni Zbyněk Stanjura. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) totiž v písemné interpelaci obhajuje pokutu, kterou dostal majitel restaurace za to, že pro celý stůl vytiskl společnou účtenku.

„Já nechápu, jak můžete z něčeho takového dělat problém,“ řekl Schillerové poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík s tím, že konstrukce toho, že vydat účtenku za celý stůl je protizákonné a porušuje to pravidla EET, je „úplně šílená.“.  „Je úplně normální, že přijde číšník a zeptá se: Dohromady nebo zvlášť? Když řeknete dohromady, tak vám vystaví účtenku na celý stůl. A já nechápu, jak je vůbec v České republice možné, že za to někdo dá pokutu, za to, že to bylo dohromady, že ty lidi se o tu tržbu rozdělili, což je úplně běžné jednání v hospodách“, zlobil se Ferjenčík a dodal, že sám občas hospodské zařízení navštěvuje a takové věci se prostě běžně dějí.  „Dávat za to 5 tisíc flastr, vždyť to je úplně na palici,“ zuřil dál poslanec.

Podle Zbyňka Stanjury to není jen „na palici“, situace  by si podle jeho názoru zasloužila ostřejších až neslušných výrazů a vyzval Schillerovou, ať nehájí „kravinu“.

Schillerová řekla, že pokud někdo platí za celý stůl, třeba při oslavě, je to v pořádku. Provozovatel ale podle ní zřejmě v tomto případě udělal chybu, že vydal jednu účtenku za více platících lidí. Kdyby platil jeden z hostů za všechny, nebyl by to podle ní problém.

Současně připustila, že když podnikatel vystaví jednu účtenku za více tržeb, podle ní ale proti znění zákona o evidenci tržeb. „Akceptací takového postupu vzniká prostor pro obcházení evidence tržeb a snižuje se tak její efektivita,“ uvedla Schillerová v odpovědi na Munzarovu interpelaci.

Stanjura také ve Sněmovně oznámil, že ODS znovu navrhne odložení spuštění třetí a čtvrté vlny EET.

Autor: ps