Sázkař dal „kombík“ na vítezství Bidena a Babiše! Může vyhrát ranec. Jaký je kurz na Kajínka?

Přímá volba dalšího českého prezidenta je zatím daleko. Přesto bookmakeři nezahálejí, stejně jako sázkaři. Proto nyní před koncem roku mohli oznámit, že dosud největšími favority na následníka Miloše Zemana je prý aktuálně premiér Andrej Babiš (ANO, 2,45:1), také bývalý prezident Václav Klaus starší (5,5:1) a jako třetí se zatím drží na špici generál Petr Pavel (7:1). Nový prezident se má sice volit až v lednu roku 2023, objem sázek už přesto dosáhl téměř tří milionů korun.

Zdají se vám výsledky překvapivé, či vás přímo děsí? Nejste sami. Výhrady k dosavadnímu favoritovi Babišovi zaznívají napříč celým Českem řadu let, Klausovi staršímu zase nemůže velká část veřejnosti zapomenout rozsáhlou amnestii na konci jeho funkčního období. A ani Petr Pavel není zatím pro všechny ideální osobnost do čela státu.

Marvanovou favorité rozesmutnili

Jak je možné, že jsou zatím v popředí právě výše uvedení tři muži? To znepokojuje i bývalou disidentku, právničku, v současnosti zastupitelku na pražském magistrátu, Hanu Kordovou Marvanovou.

„Když se podíváme na průběžné výsledky favoritů na prezidenta podle sázkařů, je jasné, že takto se nový Tomáš Garrigue Masaryk nebo Václav Havel opravdu nemůže najít. Na prvním místě je člověk, který vždy za každého režimu kladl osobní profit a peníze nad všechno ostatní a neváhal se spojit i s komunistickou tajnou policií, která zničila tisíce životů. Na druhém místě člověk, který hlásal, že o peníze jde až v první řadě a jako prezident omilostnil největší tuneláře a podvodníky. Zpětně to považuji za zázrak, že v čele našeho státu mohly být osobnosti, které na rozdíl od některých jmen v anketě mnoho vykonaly pro tuto zemi a bylo si jich opravdu za co vážit,“ reagovala Marvanová.

Podle ní jsou současné výsledky právě takové, poněvadž lidé podléhají vlivu médií a aktuálně převládajícího kolektivního názoru.

„Nejsou schopni samostatného kritického myšlení, které se může odchýlit od tzv. dobového jediného správného názoru. Jak říkal Ferdinand Peroutka, není důležité, co si myslíte, ale zda víte, proč si to myslíte. To znamená nepřejímat automaticky názory ostatních, ale mít vlastní přesvědčení. Dějiny minulého století v Evropě ukazují, kam to vede, koho jsou lidé schopni si zvolit, za kým jsou schopni jít a koho jsou ochotni freneticky oslavovat. Stačí vzpomenout jména jako: Hitler, Stalin, Gottwald a mnoho dalších. Koneckonců naopak Tomáše G. Masaryka a Václava Havla lidé v určité době vůbec většinově nechtěli a dokonce je třeba i nenáviděli. A přitom teď, myslím, většina uznává, že šlo o nejlepší naše prezidenty, kteří vstoupili do dějin,“ připomněla dlouholetá politička, která v minulém režimu byla i uvězněná.

Opět se dají očekávat podivné postavičky?

Vybírat by ale mělo být i tak z čeho, v kurzové nabídce Fortuny je totiž aktuálně (zatím) celkem 58 jmen. „Spektrum favoritů se bude ještě vyvíjet, zejména v návaznosti na to, jak budou jednotliví aspiranti oznamovat své kandidatury případně o jakou podporu se budou opírat. Konkrétně na středopravém politickém spektru se dá předpokládat určitá konsolidace, která by mohla posunout výše třeba Miloše Vystrčila (ODS, 14:1), případně také Miroslavu Němcovou (ODS, 35:1),“ řekl mluvčí sázkové společnosti Fortuna Petr Šrain.

Jak to všechno dopadne, je opravdu stále sázkou do loterie. Zcela určitě se dá očekávat také to, že se objeví kandidáti, kteří mohou být ještě velkým překvapením. Ovšem právě přímá volba prezidenta taková překvapení, minimálně v České republice, umožnují. Vedle kandidátů typu Tomia Okamury a jiných pro mnohé kontroverzních politiků, se dá připomenout, že o post hlavy státu toužily zabojovat i třeba kartářky i různí aktivisté.

Babiše zatím favorizuje 40 procent sázek

„I sázkaři z logiky věci využívají samozřejmě pestrou paletu kandidátů, kteří v takovém předstihu disponují velmi vysokým kursem. Aktuálně je kursovým favoritem stávající premiér Andrej Babiš. Otázkou je, jak se do preferencí sázkařů v dalších měsících promítne vládní boj s pandemií covid-19,“ vysvětlil dále mluvčí Fortuny Šrain. Ostatní sázkové kanceláře kurzy na budoucího prezidenta dosud nemají v nabídce. Ale plánují to.

Tipsport a jeho dceřiná společnost Chance plánují zařadit sázky na budoucího prezidenta na konci příštího roku. „Volba prezidenta je za více než dva roky. Aktuálně jsou pro sázkaře mnohem zajímavější volby do Poslanecké sněmovny, které mohou být v mnohém zlomové. I jejich výsledek může některé osobnosti nebo politiky posunout do role kandidátů a napovědět jim, zda mají u občanů šanci. A to asi nejvíce při úvahách o kandidatuře Andreje Babiše,“ uvedl bookmaker Tipsportu Pavol Boško.

Zatím se u této společnosti dá tak sázet na to, zda volby vyhraje hnutí ANO. Kurz je dosud 1,7:1.

Sázení na nového prezidenta se zatím roztáčí zvolna

Protože skutečně zbývá ještě dost času, zatím je zaznamenaná dosud nejvyšší sázka u Fortuny za zhruba 50 tisíc korun. Sázkař na tiketu zkombinoval vítězství Joe Bidena v amerických volbách s triumfem Babiše. V případě úspěchu by vyhrál zhruba 250 tisíc korun.

Za zmínku stojí i to, že na vítězství bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Fortuna přijala sázku za 10 tisíc korun v kurzu 35:1. Perličkou jsou též tikety za tisíc korun na vítězství starosty Řeporyjí Pavla Novotného (666:1), také bývalého hokejového brankáře Dominika Haška (1111:1) nebo Jiřího Kajínka (350:1), kterému prezident Miloš Zeman udělil milost.

„Po zkušenostech s posledními volbami v Česku i s těmi nedávnými v USA, je patrné, že nadcházející tuzemská prezidentská volba bude pro naše sázkaře ohromným lákadlem a stane se jednou z nejvýznamnější událostí,“ uvedl Šrain. Zatěžkávací zkouškou toho, jak se zvedá zájem o politické sázení u nás přitom budou volby do sněmovny.

Každopádně na závěr je třeba uvést, že rekordní politickou událostí v objemu sázek byly letošní prezidentské volby v USA se sázkami za zhruba 300 milionů korun. Do té doby držely rekord právě poslední prezidentské volby v ČR s 285 miliony korun.