Růžička se pustil do Schwarzenberga: Kalousek sebral vojákům 15% z výsluh, to vám přišlo v pořádku?

Na středečním jednání Výboru pro obranu se řešil rozpočet ministerstva, resp. armády na rok 2022. Před zástupci resortu došlo k výměně názorů mezi bývalým vojákem Pavlem Růžičkou a členem výboru Karlem Schwarzenbergem (TOP09).

Armáda bude muset v dalších letech přehodnocovat některé projekty, což kulantně řečeno znamená škrty v rozpočtu a oddálení 2% příspěvku z HDP, tak jak požaduje NATO. Na jednání se podle zdroje redakce dostavil se zpožděním Karel Schwarzenberg a kritizoval stávající opatření vlády ke Covidu, čímž mimo jiné narážel na zvýšení důchodů o 300Kč, k čemuž se ve středu bude konat mimořádná schůze Sněmovny „Neškrtejme v rozpočtu armády. To jsou jen dárky před volbami, co si to vláda vymýšlí, vládním stranám teče do bot a nemají zodpovědnost,“ uvedl čestný předseda TOP09, kterému opakovaně hlasitě zazvonil během jednání telefon.

Potrefený se jeho slovy cítil zástupce vládní koalice Pavel Růžička (ANO), sám bývalý voják. Pane poslanče, vy jste byl ve vládě Petra Nečase, když váš ministr financí Kalousek odebral vojákům 15% z výsluh za Kalouska, to si myslíte, že bylo v pořádku?“ reagoval Růžička.

Růžička nechodí pro ostřejší slovo daleko a dokázal to i na minulém jednání výboru, kdy jej musela napomínat předsedkyně Černochová. Ta se nyní svého koaličního partnera z (TOP09) zastala a připomněla, že vláda Petra Nečase navrhla toto opatření přechodně, po dobu dvou let. „Bylo to kvůli ekonomické krizi, kvůli pádu burzy v USA, a vývoji ekonomiky v Německu, na které je ČR závislá, přečtěte si důvodovou zprávu. Vaší vládě trvalo šest let, než výsluhy vrátila na předkrizovou úroveň,“ kontrovala Černochová.

Závěrečné slovo si vzal místopředseda výboru a zpravodaj bodu Jan Lipavský, který přede všemi slíbil, že Piráti nebudou krátit žádné výsluhy a dávky vojákům.