Nevěří si? Petr Pavel přizval do štábu slovenského PR mága prezidentky Čaputové

ZDROJ FOTO: FB Petr Pavel

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel necelé dva roky před volbou prezidenta sám sebe označuje za vážného kandidáta, a proto se již nyní obklopuje poradci. Do jeho týmu přibyl píárista a odborník na veřejnou komunikaci Michal Repa, který působí v okolí prezidentky Zuzany Čaputové. Zcela logicky se nabízí otázka, zda tu neroste nový „Babišův Prchal“.

„Řekl jsem, že jsem připravený kandidovat, myslím to naprosto vážně. Ale do voleb je ještě daleko, a proto dělám to, co si myslím, že je teď správné, a až bude situace k tomu vhodná, tak dám jasně svou případnou kandidaturu najevo.“

Přes toto prohlášení, která generál Pavel více jak dva roky veřejně opakuje, je v současné době všem jasné, že jeho aktivní kampaň na budoucího prezidenta ČR již fakticky odstartovala. Na začátku měsíce navíc přinesl server Seznam Zprávy informaci, že se již nějakou dobu radí se Slovákem Michalem Repou. Ten je označován za píárového stratéga, který vytyčil cestu Čaputové do čela Slovenska.

„Michal Repa je naším konzultantem. Pravidelně s ním mluvím nejen já, ale i další lidé v iniciativě o otázkách veřejné komunikace. Má mimořádné zkušenosti v oblasti veřejné komunikace, nejen politických kampaní, a to je pro komunikaci naší iniciativy velmi inspirativní,“ sdělil Seznam Zprávám Jan Osúch, mluvčí Pavlovy organizace Spolu silnější.

Jistě se nabízí paralela se současným premiérem a jeho PR poradcem Markem Prchalem. Ten jej sice v měsíci květnu opustil, nicméně mu pomohl vyhrát několikery volby a veřejnost si jistě pamatuje pusu, kterou Babiš Prchalovi vtiskl na pódiu po oznámení výsledků parlamentních voleb 2017. To mluví za vše. Opozice často vytýká premiérovi, že celá politika hnutí ANO je jen PR, které navíc vykrádá soustavně její volební program a nápady.

Pavlův život v kostce:

K vojenské kariéře byl Pavel veden prakticky od dětství. Jeho otec byl totiž také voják. A i když, dle jeho slov, měl během vojenských studií chuť se vším praštit hned několikrát, tak nakonec vydržel a vystudoval. Po ukončení vysoké vojenské školy ve Vyškově roku 1983 začal své působení u výsadkového vojska. I tam se samozřejmě tehdy vyžadovala loajalita k vládnoucímu komunistickému režimu prostřednictvím vstupu do KSČ. Kam byl také po dvou letech od žádosti přijat. Jeho kádrový posudek v roce 2014 zveřejnil spisovatel Pavel Kosatík. Generál sám později všechny své pohnutky ke vstupu do strany vysvětlil v rozhovoru pro časopis Respekt.

Po revoluci tedy od roku 1990 po současnost působil mimo zahraničních misí postupně na postech velitele specializovaných sil, zástupce velitele společných sil a zástupce ředitele sekce ministerstva obrany ČR. Rok byl zástupcem náčelníka generálního štábu kterého 1. července 2012 ve funkci vystřídal. Nejvyššího kariérního úspěchu dosáhl coby nejvyšší vojenský představitel NATO v období 2015-2018. Od roku 2018 je v armádní výslužbě.