Roman Šmucler k tlusťochům na JIPkách: To není pro epidemiology, ale pro obezitology!

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve středu ve Sněmovně na jednání výboru pro zdravotnictví uvedl, že pětina pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 je mladší 60 let, desetina je mladší 50 let. Burcující pak byla zpráva, že jen 20 procent ze všech pacientů na JIP má normální váhu, ostatní mají nadváhu nebo jsou obézní. Na tato slova ihned reagoval známý zlehčovatel koronavirové pandemie stomatolog Roman Šmucler, který však výstrahy Duška nyní podpořil.

„80% pacientů na JIP s covidem mají nadváhu ale spíše obezitu. Česko platí drastickou daň za svůj životní styl. Není to pro epidemiology ale obezitology. Priorita do budoucna je národ zhubnout,“ reagoval Šmucler na slova Duška.

 

Od čtvrtka se počty lidí na JIP pohybují většinu dní nad 2 000. Celkově je hospitalizováno s covidem více než 9 000 lidí. Dušek připomněl, že dalších zhruba 20 až 25 procent pacientů zůstává v nemocnici déle než dvacet dní po prvním pozitivním testu, ale statistiky hospitalizovaných s covidem-19 je neuvádějí. Z čísel také vyplývá, že věk je stále zásadním rizikovým faktorem pro vážný průběh respirační nemoci.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zase zdůraznil, že se pozitivně projevily dopady očkování u kategorie lidí starších 80 let. Soudil tak z hlediska úmrtnosti. Ta od ledna u těchto lidí klesla o 11 procent.

Podle Duška se pak každý den nově nakazí 1 500 až 2 000 lidí nad 65 let, z nichž asi třetina podle předchozích zkušeností bude potřebovat péči v nemocnici. „Dalších sedm dní budou nemocnice zcela jistě v této enormní zátěži,“ řekl Dušek. Pokles podle něj bude trvat do poloviny dubna.