První koňští olympijští šampioni dorazili do Tokia. Náročný transport stál miliony

První koňští olympijští šampioni dorazili do Tokia. Náročný transport stál miliony

První čtyřnozí olympijský sportovci přistáli v brzkých ranních hodinách na tokijském letišti. Koně letěli letadlem

Když na tokijském letišti jménem Hanea přistálo velké dopravní letadlo, nikoho to nijak nepřekvapilo. Letadla tohoto typu přistávají na letištích denně. Rozdíl byl v pasažérech. Necestovali jím totiž lidé, ale koně, kteří se mezi sebou utkají na probíhající Olympiádě.

Jak létají koně?

Zatím do Tokia dorazilo prvních 36 koní. Šlo pouze o koně drezúrní. Přiletěli z belgického Lutychu, kde se nachází letiště specializující se na leteckou přepravu koní. Šampioni letěli speciálně upraveným letadlem typu Boeing 777-F společnosti Emirates Sky kargo. Cestou do Japonska měli devadesátiminutové přistání v Dubaji, kde doplnili palivo a vyměnila se posádka letadla.

Pro klidný let je velmi důležitá bezpečnost zvířat. Koně byli přepravování ve speciálních kontejnerech, které se nazývají pojízdné stáje. Protože je létání pro koně mimořádně nepřirozené, muselo se vše přizpůsobit jejich co možná největšímu pohodlí a bezpečí. V jednom kontejneru jsou vždy po dvou a mají bezproblémový přístup k senu a k vodě. K dispozici mají koňští sportovci svůj osobní personál a veterináře.

Během příštích dní a týdnů by mělo do Tokia stejným způsobem dorazit dalších 325 koní z celého světa. Komplexní logistiku tohoto masivního leteckého transportu koordinují přepravní agenti společnosti Peden Bloodstock, která je od Říma 1960 odpovědná za přepravu olympijských a paralympijských koní a je oficiálním partnerem Mezinárodní jezdecké federace pro přepravu koní. Koně mají, stejně jako lidé, svůj cestovní pas a před vstupem na palubu měli velmi důkladnou veterinární prohlídku.

Na kolik vyjde letenka?

Letecké přepravování takto velkých zvířat není úplně zadarmo. V přepočtu vyjde na 567 tisíc korun za jednoho čtyřnohého pasažéra.  Je však potřeba k tomu připočítat ještě další poplatky za transport jezdeckého vybavení, krmiva pro koně, příp. zmíněnou doprovázející osobu týmových koní. Finální náklady se tak mohou vyšplhat až na 2,5 milionu korun. S jejich návratem do Evropy se počítá 3. a 4. září.

Jezdecké sporty na Olympijských hrách

Jezdectví v současné době obsahuje tři disciplíny: Parkur, Drezúru a Soutěž všestranné způsobilosti (zkráceně Všestrannost, původní název Military, skládá se ze třech zkoušek – drezura, cross country, parkur). V každé disciplíně se udělují medaile individuální i týmové. Ženy i muži soutěží dohromady v rámci jednoho pořadí.