Prozření senátorky Němcové: Ty nájmy jsou drahé. Sněmovna ji dovolila zůstat v poslaneckém bytě

Zaèátek kampanì ODS

Miroslava Němcová (ODS), která byla nově zvolená senátorkou za Prahu 1, musela požádat o přidělení bytu. Ač se to zdá k nevíře, neměla by prý jinak kde bydlet. Byt na lukrativním místě Malé Strany totiž je určený poslancům, a tím Němcová od října již není, protože její mandát vypršel.

Jelikož bydlení na „ubytovně“ v Nerudově ulici patří k benefitům poslanců, měla Miroslava Němcová uvolnit kancelář i byt, který v Praze obývala a léta využívala (je původem mimopražská, z Vysočiny). Aby nezůstala bezprizorní a  střechy nad hlavou, musela hledat jiné řešení.

Kdo by však čekal, že půjde o řešení s pomocí realitní agentury, tak jako u většiny smrtelníků, mýlí se. Pravicová politika, vykřikující hesla o tom, jak se každý musí naučit postarat o své potřeby sám, tím trochu získala trhliny, ale stalo se a politikům, kteří podobné výkřiky používají zejména při projednávání sociální problematiky občanů, to nijak zvláštní nepřišlo. Miroslava Němcová totiž požádala Sněmovnu, aby i nadále mohla byt využívat. A uspěla, i když malé výjimky se mezi poslanci našly. Ty však neměly možnost rozhodnutí zvrátit.

Přes dvacet let používala v Praze erární bydlení

Jak uvedl Blesk, pro zvedli ruku členové stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny, což jsou poslanci celého politického spektra. Angažoval se prý přímluvou i spolustranický předseda Senátu Miloš Vystrčil. Loboval údajně dokonce za to, aby Němcové zůstala i funkce, kterou dříve zastávala ve Sněmovně.

Němcová od roku 1998, tedy 22 let, svého výkonu funkce ve Sněmovně, mohla byt v Nerudovce na Malé Straně využívat. Teď, když se z ní stala senátorka, situace se změnila.

Němcová podle ředitele tiskového odboru Poslanecké sněmovny Romana Žambocha tak může používat byt po dohodě s poslaneckým klubem její mateřské ODS, kterému tyto ubytovací prostory na lukrativní adrese náleží. „Kancelář Poslanecké sněmovny jí po projednání ve stálé vyhověla a uzavřela s ní smlouvu o pronájmu,“ uvedl Žamboch.

Něco si bude hledat, cena je prý vysoká

Exšéfka Sněmovny (2010 až 2013) platí za bydlení 28,5 tisíc korun měsíčně – tedy cenu, kterou prý stanovil odhadce. Jako poslankyni jí z toho 20 500 Kč bylo hrazeno z poslaneckých náhrad. V Senátu mají volení zástupci také nárok na příspěvek na bydlení 204 tisíc korun ročně. Senátoři pak též mohou bydlet v rekonstruovaném panelovém domě v Jinonicích – zájem o tento druh bydlení je ale minimální. K poslaneckým bytům náleží také další servis: například denní úklid nebo parkování. „Nechtěla jsem si hledat nové bydlení, když jsem nemohla vědět, zda senátorkou budu zvolena, či nikoli,“ hájila se Němcová.

Dušuje se však, že byt bude využívat pouze na přechodnou dobu a bude si „něco“ hledat.

Jisté má to, že byt bude moci využívat do konce volebního období současného složení Sněmovny, což je podzim příštího roku (2021).

Ačkoli se zdá tento postup politiků poněkud podivný, nutno dodat, že Němcová není jedinou členkou Senátu, co tuto výjimku dostala. Jelikož se tyto informace příliš na veřejnost nedostávají, v tuto chvíli je známo však jen jedno další jméno – a to Herberta Pavery z TOP 09. 

Ušetřila pořádný balík. Prý bude hledat levnější pronájem

Němcová nesporně za dlouhé roky v poslaneckých lavicích ušetřila za bydlení pořádný balík peněz. Nájemné v Praze je totiž jedno z nejvyšších v rámci Evropy, v lokalitě Malé Strany a vůbec Prahy 1, nebyly výjimkou pronájmy bytů za 30 tisíc Kč měsíčně a výše. Uvedená cena za pronájem bytu v Nerudově ulici je i tak tedy příznivá, a to dokonce i v době koronavirové. Bydlení na nejkrásnějších místech metropole prostě něco stojí. To ale dlouholetá pravicová politička jakoby nevěděla. „Předpokládám, že se i kvůli výši nájmu budu snažit odstěhovat co nejdříve,“ řekla. V které lokalitě bude náhradní bydlení hledat a jaká cena bude v jejích očích přijatelná, neupřesnila.

Jelikož je funkční období senátorů šest let, podle všeho by si měla Němcová najít náhradní bydlení poté, co opustí bydlení poslanecké na dalších pět let. Pravdou je, že v době, kdy šéfovala Sněmovně, měla nárok na vládní vilu, kterého nevyužila.