Přepište dějiny! Kalousek na straně Prymuly a Zemana. Opřel se do lékařů, kteří iniciovali petici

Lékaři věhlasných jmen jako Radkin Honzák,  Jan Pirk nebo Roman Šmucler sepsali petici, v níž dávají svůj nesouhlas s postupem proti koronaviru. Háček je ale v tom, že ani jeden člověk z těchto kapacit není odborníkem na epidemie, což jim vytkl svým statusem i Miroslav Kalousek. Petice je jen vyústěním rozdělené společnosti, kde na jedné straně stojí zastánci ostrých opatření jako třeba prezident Miloš Zeman či ministr zdravotnictví Roman Prymula. K tomuto tvrdému jádru zdá se překvapivě přibyl i Miroslav Kalousek .

„Problém je, že řada skvělých specialistů podlehla klamu, že rozumí celé medicíně,“ opřel se do této aktivity Miroslav Kalousek a citoval nápad jednoho z diskutujících. „Uvěřím jim, až si Šmucler nechá od Pirka opravit zuby a Pirk si od Šmuclera dá operovat srdce.”

Nutno dodat, že iniciativa jinak vážených osobností ve svých oborech nazvedla i ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Po přečtení petice uvedl na svém twitterovém účtu, že je znepokojený nezodpovědným přístupem signatářů. Do konce uplynulého víkendu podepsalo petici už 21 tisíc Čechů.

„Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně desetkrát vzrostl ze dvou na dvacet,“ vysvětlil a doplnil, že kdyby vláda nic nedělala, hrozilo by, že může už příští měsíc umírat 200 lidí denně. A to ještě jen při příznivém scénáři.

„To snad nikdo z nás nechce. Za stejně nesmyslné musím označit též informace o vakcíně. Povinná určitě nebude,“ uvedl dále Prymula.

Problémem, kterého se nejen ministr zdravotnictví obává, je možný nedostatek covidových lůžek, pokud by nakažených a následně nemocných pacientů nekontrolovaně přibývalo.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví je jich v tuto chvíli stále ještě dostatek. Ovšem řada nemocnic již začala omezovat naplánované a neakutní operace. Mezi prvními je třeba Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, Fakultní nemocnice Olomouc a některá krajská zařízení. Důvodem je omezený počet zdravotníků, který je potřeba na covidových odděleních.

Signatáři: Ohrožení lidí vidí v drastických opatřeních vlády, ne v koronaviru

Skupina lékařů v otevřeném dopise ale navzdory okolnostem vyžaduje po vládě, aby byla zrušena drastická opatření, která podle nich ohrožují lidi víc než nemoc samotná. Pod textem je podepsán například kardiochirurg Jan Pirk, stomatolog Roman Šmucler nebo psychiatr Radkin Honzák.

Zmínění odborníci k zavádění dalších opatření žádný důvod. Vláda by naopak podle nich měla uklidnit obyvatelstvo a přestat občany děsit počtem nakažených. Povinné nošení roušek by zavedli pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace. Hygienici by též podle nich neměli nařizovat povinné otestování bezpříznakových lidí, kteří se setkali s nakaženým člověkem. O případné nutnosti podstoupení testu by podle nich měl rozhodnout ošetřující lékař.

„Žádáme vládu, aby nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou,“ uvádí se mimo jiné v petici. V posledním bodu je ještě výzva k vládě, aby se věnovala práci na obnově ekonomiky.

Podepsaní lékaři:

Radkin Honzák, psychiatr

Jan Pirk, kardiochirurg

Jan Hnízdil,  internista a rehabilitační lékař

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Ladislav Fiala, předseda České lékařské homeopatické společnosti

Kateřina Lucká, homeopatička

David Petrásek, bioanalytik

Jiří Urbánek, internista a diabetolog

Ivan Vondřich, homeopatik

(ah)