Základní kámen se drolí: Maxová opouští ANO. „Bez něj si nula,“ kontruje poslanec

Europoslankyně Radka Maxová, která patřila k zakládajícím členům v současnosti nejsilnějšího politického uskupení v Česku, opouští hnutí ANO. Podle Deníku N Maxové vadilo, že se hnutí výrazně odklonilo od původních protikorupčních idejí, na úkor marketingových zájmů. Podle Ladislava Oklešťka by politička bez hnutí ANO byla nula.

„Věřila jsem, že je to protikorupční hnutí, že je středově rozkročeno, chce pomáhat malým a středním podnikům a chce dělat spravedlivou sociální politiku,” vysvětlila Deníku N, s čím do hnutí vstupovala. ANO se však podle Maxové změnilo a odklonilo od původních idejí. „Občas tam převládají marketingové zájmy a ne to, co by bylo pro Českou republiku lepší,” řekla dále.

Dosavadní členka hnutí ANO také nesouzní se sociální politikou. „Za některé kroky, které hnutí dělá v sociální politice, se stydím. Je to pouze rozdávání peněz,” tvrdí Maxová a velké výhrady má k tomu, že ANO neudělalo nic pro boj s chudobou a neprovedlo důchodovou reformu.

Europoslankyně má dále výhrady i k postupu vlády týkající se koronavirové epidemie. „Tvrdilo se, že máme dostatek roušek, později se ukázalo, že nemáme. Celá první vlna se zvládla jenom díky občanské společnosti,” domnívá se a dodává, že o její názory už hnutí nestojí.

Politička také uvedla, že mandát poslankyně Evropského parlamentu si ponechá. Chtěla by také zůstat v delegaci hnutí ANO v europarlamentu. „Věřím, že se domluvíme. Budu požadovat volné hlasování a spolupráci si dovedu představit,” uvedla odcházející členka hnutí ANO, kterou je od roku 2012.

Lídr hnutí ANO a dosavadní hejtman Ladislava Okleštěk považuje postup Maxové za zaječí úmysly.Je úsměvné, že když ANO někoho někam dovede, tak opouští loď a tváří se jako hrdina“, uvedl pro Aktualne.cz s tím, že politička by bez ANO byla nula.

Kolega europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) krok poslankyně vítá. „Vítám rozhodnutí Radky Maxové, opustit ANO. Potěšilo by mě, kdyby nyní v Europarlamentu přešla do EPP, v řadě témat jako například transparentnost, boj proti korupci či mentalhealth totiž hlasovala stejně jako my“, napsal na Twitteru.

 

Maxová také vedla jihočeskou organizaci ANO. V letech 2013 až 2019 byla poslankyní. Členkou Evropského parlamentu je od loňského července.