Použití fráze ‚From the River to the Sea/Palestine will be free‘ může být trestným činem. Policisté jeho provolávání budou aktivně monitorovat

Zdroj foto: Wikimedia Commons / Public Domain
Aktuálně proběhla v českém prostředí diskuze mezi zástupci Ministerstva vnitra, policie a Nejvyššího státního zastupitelství ohledně posuzování projevů na aktuálních protiizraelských demonstracích. Z tiskové zprávy ministerstva vnitra vyplývá, že používání hesla „From the River to the Sea/Palestine will be free“ může splňovat znaky trestného činu. Policie se provoláváním tohoto hesla bude na demonstracích aktivně zabývat.

Aktuálně proběhla v českém prostředí diskuze mezi zástupci Ministerstva vnitra, policie a Nejvyššího státního zastupitelství ohledně posuzování projevů na aktuálních protiizraelských demonstracích. Z tiskové zprávy ministerstva vnitra vyplývá, že používání hesla „From the River to the Sea/Palestine will be free“ může splňovat znaky trestného činu. Policie se provoláváním tohoto hesla bude na demonstracích aktivně zabývat.

Heslo „From the River to the Sea/Palestine will be free“ je často spojováno s politickým hnutím a vyjadřuje územní nárok na celou historickou Palestinu. Jeho interpretace může být kontroverzní, protože někteří ho chápou jako výraz podpory palestinského práva na vlastní stát, zatímco jiní ho kritizují jako výzvu k odstranění Izraele.

Závěrem diskuse je, že užití hesla „From the River to the Sea/Palestine will be free“ je v kontextu útoku Hamásu proti Izraeli ze 7. října 2023 problematické a mohlo by naplňovat znaky trestného činu,“ konstatuje tisková zpráva ministerstva s tím, že je jednoznačná vazba na hnutí Hamás a další organizace volající po zničení státu Izrael. „Heslo bylo historicky většinově využíváno ve spojení s jasně deklarovaným požadavkem na zničení existence státu Izrael a odstranění části obyvatelstva jakoukoli, i násilnou formou,“ doplňuje resort.

Rakušan jednal s prezidentem

Ministr vnitra Vít Rakušan k tomu na Twitteru řekl, že o tématu jednal i s prezidentem Petrem Pavlem. „Policie chrání židovské a izraelské objekty, pozorně sleduje dění na demonstracích souvisejících s konfliktem v Gaze a v případě porušení zákona je připravená zasáhnout. Naše země nebude tolerovat ani antisemitismus, ani podporu terorismu,“ uvedl na Twitteru.

 

Dle Ministerstva vnitra lze uvažovat o trestný čin podle trestního zákoníku: § 312e Podpora a propagace terorismu, § 356 Podněcování nenávisti proti skupině osob, případně § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Veškeré okolnosti používání tohoto hesla bude policie vyhodnocovat individuálně.

Jednání se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra, vedení policejního prezidia, Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě, Nejvyššího státního zastupitelství a pražského magistrátu