„Rozmlátíme ti auto!“ Redaktor VH sledoval na Slovensku konvoj BVP před převozem do Čech

Podzámčok – Jak jsme vás již informovali, převoz osmi bojových vozidel pěchoty z areále Krupice nedaleko Zvolena na české území provázela nervózní atmosféra. Poté, co se redaktor webu Vysokahra.cz dostal k pořízení snímků, šlápl tím obchodníkům na kuří oko. Reakcí na skutečnost, že někdo z médiích informuje o převozu BVP, byl nátlak a výhružky.

Náklad obrněnců dorazil do areálu 3. května v pondělí. Dohromady jich redaktor zdokumentoval čtrnáct. Vojenskou techniku dovezly kamiony s běloruskými poznávacími značkami. Po oslovení jednoho z řidičů, o jaké zboží se jedná, byla odpověď krátká a stručná. „Šrot,“ řekl běloruský řidič. Jenže je minimálně podezřelé, že se se „šrotem“ obchoduje mezi dvěma státy. Asi by bylo jednodušší vozidla zlikvidovat na Slovensku. Je patrné, že je za celou záležitostí něco jiného.

Vykázání pryč

Vzhledem k množství dovezené techniky pořídil redaktor velký počet snímků, než došlo na první konflikt a vykázání z areálu v Krupici. Bylo patrné, že zájem médií znamenal velkou komplikaci pro převezení techniky. Pravděpodobně zaměstnanec firmy Robus, která měla zajištění logistiky na starost, několikrát zopakoval při telefonátu se svým nadřízeným, že neví, co s novinářem udělat a jestli ho může pustit. Dle názoru z místa dění měl transport proběhnout bez povšimnutí a v klidu. Jenže vyrušení rozbouřila klidné vody a dalo věci do pohybu.

Překládka

V areálu se během dne pracovalo na vykládce pomocí nákladního vozidla a jeřábu. Vozidla bojové pěchoty byla vyskládána do areálu a čekalo se na druhou fázi operace. Ta nastala po příjezdu čtyř českých kamiónů. Příprava zabrala personálu velkou část odpoledne. Osm vybraných BVP bylo naloženo na kamiony, které měly zajistit převoz ze Slovenska do Čech.

Čekání na tmu, mafiánské praktiky

Redaktor zůstával v zaparkovaném osobním automobile a mapoval situaci i nadále. První varování přišlo v souvislosti s tím, že si přišla dvojice slovensky mluvících osob zapsat státní poznávací značku vozidla. Když ani potom redaktor neváhal zůstat na místě a situaci monitoroval, vrátila se dvojice znovu a již s konkrétní výzvou. „Pokud nás budeš sledovat, tak Ti to auto rozmlátíme. Je ti to jasné? Máme hodně aut, takže pokud za námi pojedeš, tak to odneseš,“ zněla slova dvojice slovenských občanů. Není pochybnosti o tom, že slova byla míněna vážně, i proto se rozhodl redaktor podat trestní oznámení na neznámé pachatele pro vyhrožování.

Jakmile se novinář Vysoké hry vzhledem k obavě o své bezpečí odebral z okolí areálu, celá operace přesunu pod rouškou tmy započala.