Loni se Agrofertu omlouval, teď posudku k Bečvě nedůvěřuje. Gazdíkovi vadí vyšetřovatel

V září minulého roku došlo k vypuštění kyanidu do řeky Bečvy. Šlo o katastrofu s velkými následky, jelikož uhynulo okolo 40 tun ryb. Dlouhé vyšetřování mnozí kritizovali, a to včetně poslance Petr Gazdíka, který prodlužování vyšetřování vnímal jako politický tah k vyřazení společnosti DEZA, která patří pod Agrofert. Výsledek studie soudního znalce zpochybnil. 

Svůj nesouhlas již tehdy veřejně sdělil prostřednictvím svých sociálních sítích. Opřel se tak nejen do premiéra Andreje Babiše (ANO), ale i ministra životního prostředí, Richarda Brabce (ANO), na které sdílel vypracovanou koláž s popisem: „Zbavit Bečvu ryb! Hotovo. ANO, Agrofert, DEZA, kyanid.“ Za tento výrok se ale nakonec omluvil s tím, že jeho nejmenovaný zdroj má nové informace a společnost DEZA nejspíš nemá s kyanidem v Bečvě nic společného. 

Nové informace

Nově byl vypracován znalecký posudek soudního znalec Jiřího Klicpery, který v něm uvádí, že za otrávením Bečvy stojí společnost Energoaqua, do které vypouští své odpadní vody. Nadále by se tak o zneškodnění měla postarat právě ona. Společnost byla podezřívána některými již od začátku. Při vyšetřování dokonce spáchal sebevraždu jeden z pracovníků. 

Nedůvěryhodné?

Gazdík ale s výsledkem expertízy nesouhlasí. „Rád si počkám na věrohodné důkazy. Policejní znalec podle mne není důvěryhodný, svou nevěrohodnost v posledních měsících několikrát ukázal.  Snad to není jen součást mašinerie, která připomíná spíše zločinné spiknutí než snahu odhalit opravdového viníka,“ uvedl pro VH Gazdík. 

Brabec na rozdíl od Gazdíka s výsledkem souhlasí, jelikož od samého začátku na areály Tesly, kde nyní Energoaqua sídlí poukazoval. Zlínská policie zatím spis nemá k dispozici.