Pátek třináctého pro ministra Blatného: Soud požaduje lepší odůvodnění nošení roušek venku, jinak je zruší!

Pátek třináctého byl pro novopečeného ministra zdravotnictví  jistě překvapením. Městský soud v Praze si na něj totiž došlápl. Šéf klíčového resortu má na výběr, buď do sedmi dnů lépe odůvodní povinnost nosit roušky i venku, nebo budeme moci chodit bez roušek. Povinnost nosit pokrývku nosu a úst venku by do týdne skončila. Exministr Roman Prymula je podle serveru Blesk.cz překvapený a Blatný chce za roušky dál bojovat.

Městský soud v Praze v pátek oznámil, že jeho předchůdce ve funkci Roman Prymula, jenž byl také dosazen hnutím ANO, nedostatečně odůvodnil nařízení nosit venku roušky kryjící ústa i nos. Ministr Blatný dostal sedm dní na nápravu. Pokud toto nařízení lépe nevysvětlí, za týden povinnost nosit roušky venku skončí.

„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ stojí v tiskové zprávě soudu. Citovala z ní ČTK. Ministerstvo dále podle soudu: „nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí“.

Blatný chce za roušky bojovat

Ministerstvo v reakci na dotaz serveru Blesk.cz zdůraznilo, že podstatné je, že soud nezpochybnil mimořádné opatření, ale jeho neadekvátní odůvodnění. „Považujeme za podstatné, že soud nijak nezpochybnil pravomoc ministerstva vydat mimořádné opatření o povinnosti nosit ochranný prostředek dýchacích cest. Stejně tak soud netvrdí, že takové opatření není potřebné či přiměřené aktuální situaci. Soud založil své rozhodnutí výlučně na závěru o nedostatečném odůvodnění přijatých opatření a výjimek z nich,“ uvedl podle Blesku mluvčí ministerstva Kryštof Berka. Ministerstvo pak chce, aby platnost nosit roušky platila i po 21. listopadu, zváží také podání stížnosti.

Prymula je překvapen

Kritika se nese na hlavu Blatného, ale rozhodnutí padlo ještě za éry jeho předchůdce profesora Prymuly. Podle serveru Blesk.cz exministr byl překvapený.  „Jsem překvapen z rozhodnuti soudu. Co už by melo být argumentem, když epidemiologicka situace jedna z nejhorších na světě v té době nestačí,“ uvedl podle redakce Blesk.cz.

Prymula skončil své ministrování po kauze, kdy ho reportéři Blesku načapali s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) v noci v restauraci na Vyšehradě, i přes to, že restaurace byly zavřené z rozhodnutí vlády.