Parkanovou jako „čarodějnici“ neupálí. Zatím. Ostudu si uřízla obžaloba. Kauza Casa stála na vadném posudku

Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová

„Vydejte nám Vlastu Parkanovou, protože létá na koštěti na Petrovy kameny, pije tam pivo a obcuje se Satanem,“ hájil s nadsázkou v roce 2012 před hlasováním o vydání k trestnímu stíhání Vlastu Parkanovou její stranický kolega Miroslav Kalousek. Parkanová byla ve čtvrtek u obvodního soudu zproštěna viny v kauze Casa, jelikož se obžaloba opírala o vadný posudek. Stále však nepravomocně. Končí tím vnitrostranický boj znesvářených křídel ODS? Nebo je to mír do příští války.

Exministryně obrany Vlasta Parkanová byla nakonec po několika letech procesu, stejně jako bývalý ředitel sekce pro vyzbrojování Jiří Staněk, zproštěna obžaloby. Odborný posudek, na kterém byl proces postaven, byl soudem nakonec zcela odmítnut.

Obžaloba kladla Vlastě Parkanové a Jiřímu Staňkovi za vinu, že v roce 2009 uzavřeli nevýhodnou smlouvu na čtyři přepravní letouny CASA. Nákup byl podle tvrzení obžaloby předražený, což uvádí znalecký posudek od firmy American Apraisal, který si nechala zpracovat obžaloba.

Staněk u soudu zopakoval, že rezort obrany přistupoval k zakázce na pořízení letounů standardě jako jiné veřejné zakázky a není si proto vědom pochybení. Jeho obhájce pak argumentoval tím, že nákup schválila vláda, vyslovilo se pro něj kolegium ministryně obrany a nikdo nevznesl v průběhu celého procesu nákupu zásadnější námitku. Staněk tak podpisem obchodu postupoval zcela v rámci jemu svěřené kompetence, kterou byla realizace konkrétních nákupů pro českou armádu.

Obžalovaní si nechali vypracovat vlastní posudky, které vyvrátily závěry z posudku od firmy American Apraisal. S tím se nakonec ztotožnil i soud. Předsedkyně senátu Markéta Binderová zkritizovala posudek, o nějž se obžaloba opírala, protože je podle ní ,,metodicky a věcně nesprávný“. Soudkyně Binderová v závěrečné řeči prohlásila, společnost American Apraisal nedisponovala dostatkem informací při oceňování letadel CASA. Předsedkyně senátu došla k závěru, že nebylo prokázáno obžalobou, že ČR vznikla nějaká škoda. Soudní verdikt není pravomocný, protože se státní zástupce Kořán odvolal.

Za kulisy

Podle důvěryhodných zdrojů redakce se celý proces od počátku nesl v duchu vyřizování účtů mezi jednotlivými frakcemi uvnitř ODS. Tehdy mezi významné hráče patřil Petr Načas či bývalá zaměstnankyně MO Jana Nagyová. Kauza měla nebývale velkou mediální podporu a pojem CASA se stal symbolem korupce, který přijala i veřejnost. Skutečnost, že byla celá kauza postavena na chatrných základech, se ukázalo až po deseti letech.