Otužování, jak na to a pro koho to je dobré?

ZDROJ FOTO: Pixabay (free for commercial use)

Otužování je poslední dobou tak říkajíc v módě. Vzhledem k tomu, že nás doufejme již brzy čeká jarní oteplování, blíží se nejlepší doba, kdy s ním začít. Že má pozitivní účinky na naše zdraví, je již prokázané, ale jak s ním začít a kdo se mu může věnovat?

Otužování může provozovat téměř každý. Není to vhodná činnost pro závažně nemocné jedince, a těhotné maminky by se měly začátkem měly počkat až po porodu. Pokud se však s otužováním věnovali již před začátkem těhotenství, po konzultaci s lékařem a po lehkých úpravách by neměl být problém, uvádí server zdraví.euro.cz. Pozor by si také měly dát osoby s vysokým krevním tlakem.

Začít by se nicméně mělo postupně. Nejjednodušší variantou je ranní vlažná, studená a postupně ledová sprcha. Nejprve by se normálně mělo přistoupit k omytí těla v teplé vodě, abychom byli hezky čistí, a poté se může začít s otužováním. Postupuje se vždy od končetin směrem ke středu těla. Doba otužování se bude postupně prodlužovat, nicméně by se mělo dodržovat pravidlo v létě 3-5 minut a v zimě 1-3 minuty ledové sprchy, radí server GDKlub.cz. Důležité je sprchovat se opravdu ráno a ideálně se poté zahřát alespoň lehkým cvičením.

Pokud zvládnete tento krok, je možné přejít k venkovnímu otužování, například v potoce nebo bazénu. Zde je zásadní dbát na bezpečnost. Ze začátku nechoďte sami a nikdy neplavte směrem na druhou stranu, ale vždy podél břehu, abyste mohli při jakýchkoliv potížích kdykoliv vylézt. S tímto typem otužování je ideální začít v teplém období, tedy na jaře nebo v létě. Tělo si poté bude postupně zvykat na snižování okolní teploty. Opět je po proceduře nutné se dobře zahřát, nejúčinnější metoda je fyzická aktivita.

Další způsob otužování je vzduchem. Od spánku s otevřeným oknem až po cvičení ve sněhu venku má tato metoda mnoho pozitiv. Konečným cílem by mělo být cvičení venku v mrazu. Ideální metodou je začít s venkovním sportem a postupně snižovat vrstvy oblečení, Začít můžete i doma například rozcvičkou u otevřeného okna nebo na balkoně, doporučuje server otužilci.cz. Nicméně je důležité naslouchat tělu a postupovat pomalu, aby nedošlo k nachlazení.

A proč se vlastně otužovat? Má to hned několik pozitivních účinků jak na fyzické, tak na psychické zdraví. Jelikož chlad pomáhá posilovat srdeční činnost, tak jsou prokázané i ozdravné účinky na kardiovaskulární systém. Dochází k intenzivnějšímu prokrvení kůže a tím se odbourává celulitida a napomáhá zdravému vzhledu. Také je prokázaný vliv na nížení chronických bolestí, otužování tak ocení vaše klouby ale i vlasy. Ranní otužování má za následek více energie přes den a lepší náladu. Posiluje se tím i vůle a vytrvalost. V neposlední řade se poté prokázalo snížení pravděpodobnosti vzniku stařecké demence a Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

A jak jste na tom vy? Namotivovali jsme vás letos konečně s otužováním začít?