Nová metoda pro odhalování umělého přerušení těhotenství. Interrupce v Polsku může stát ženu život

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Polská vláda před necelými třemi lety uveřejnila zákon, který téměř zbavil ženy volby umělého přerušení těhotenství a ustanovila jej jako protizákonné jednání. Od té doby se spustila lavina obvinění a policejních stíhání na ženy, které interrupci podstoupili, ale i na lékaře, kteří tuto operaci prováděli. Nyní se v Polsku vyvinula metoda, která umožňuje detekci interrupce za pomoci léků, která je v Polsku nelegální.

Polská vláda před necelými třemi lety uveřejnila zákon, který téměř zbavil ženy volby umělého přerušení těhotenství a ustanovila jej jako protizákonné jednání. Od té doby se spustila lavina obvinění a policejních stíhání na ženy, které interrupci podstoupili, ale i na lékaře, kteří tuto operaci prováděli. Nyní se v Polsku vyvinula metoda, která umožňuje detekci interrupce za pomoci léků, která je v Polsku nelegální.

Mnoho polských žen se bojí docházet za svým gynekologem právě v Polsku, a často hledají lékaře za hranicemi. Pokud jsou těhotné, a přemýšlí o ukončení těhotenství, hrozí jim, že budou stíhány policejními orgány a vládou. Podle severu hrw.org, je interrupce v Polsku povolená jen a pouze pokud je život těhotné ženy ve vážném ohrožení, nebo pokud se jednalo o početí po sexuálním zneužití.

Polští úředníci od roku 2020 stále častěji zahajují vyšetřování bez prokazatelných důkazů nejen proti ženám a dívkám, které hledají lékařskou pomoc kvůli samovolným potratům či po užití potratové pilulky, tak proti lékařům samotným. „Nelítostné pronásledování polských úřadů po lidech, kteří se snaží získat nebo poskytnout zdravotní péči, lze popsat pouze jako hon na čarodějnice,“ řekla Hillary Margolisová, vedoucí výzkumnice lidských práv v Human Rights Watch. „Vláda zneužívá policii a soudy k prosazování své agendy proti právům a zavádí nekalou politiku do soukromých domů, nemocničních pokojů a lékařských ordinací,“ dodala Margolisová.

Existují případy, kdy ženy utrpěly velké psychické i fyzické problémy v důsledku neposkytnutí správné zdravotnické péče. Joanna, dvaatřicetiletá žena se stala terčem policie poté, co se svěřila své psycholožce o svém potratu, který prodělala za pomoci potratových pilulek, které jsou v Polsku ale nelegální. Poté co byla přijata do nemocnice ji čekala smršť ponižujícího jednání. „Řekli mi ať si sundám oblečení, začnu dělat dřepy a ať začnu kašlat. Jen jsem před nimi stála, chtěla jsem ustoupit, ale nebylo kam. Cítila jsem, že už nejsem lidská bytost,“ řekla Joanna pro polský informační kanál Fakty TVN.

Aby toho nebylo dost, nyní přišli vědci z polských institutů s novou metodou, díky které bude možné z krve ženy rozpoznat, zda v poslední době podstoupila umělé přerušení těhotenství pomocí léků. Tato metoda je určena k identifikaci dědičných metabolických poruch, které lze zjistit díky zkoumání chemických látek v těle ženy a plodu. Profesor forenzních věd Glen P. Jackson, působící na West Virginia University, sdělil pro deník The New York Times, že „téměř každá toxikologická laboratoř, která pracuje pro soudního lékaře ve Spojených státech má takové vybavení speciálně pro účely hledání léků a jejich metabolitů v biologických tkáních všeho druhu.“

Dle jeho slov by bylo proto velmi snadné detekovat, zda žena interrupci pomocí léků podstoupila. Této metody začali s obratem využívat členové polského státního zastupitelství ve spojení se stíháním a perzekucí žen, které se na potrat chystají nebo jej již podstoupily.

Velice brzy se budou v Polsku konat parlamentní volby, které s sebou snad přinesou novou naději pro polské ženy. „Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), je pravicově populistická strana, která byla obviněna z narušování demokratických norem a omezování práv žen a menšin,“ uvedl server Theguardian.com. V opozičním demokratickém týmu stojí v čele Donald Tusk, bývalý předseda Evropské rady. Ten na shledání v Pszczyně prohlásil, že jsou pro něj ženská práva na prvním místě. „Neumím si představit, že by dnes někdo na demokratické straně, usilující o volební úspěch neuznal otázku práv žen jako absolutní prioritu a téma číslo jedna,“ pronesl Tusk před sálem žen.