Norský velvyslanec lobuje u poslanců za BVP dopisem: Bez ohledu na vítěze postavíme v ČR továrnu

Jde o hodně. A cítí to nejen firmy, které nabízí české armádě za 52 miliard svá bojová vozidla pěchoty (BVP), ale i domovské země dodavatelských firem. Na „tenký“ led se pustil norský velvyslanec v Praze Robert Kvile, který obeslal tento týden poslance Výboru pro obranu pozvánkou na online briefing společnosti Kongsberg a mimo jiné nastínil plán investic v ČR. Redakce má zmíněný dopis k dispozici

Zatímco se miliardové stroje prohánějí ve vojenském prostoru Libavá a podrobují se přísným testům generální štábu, souboj se odehrává i na úrovni lobbingu. Každý, kdo může, se snaží podat pomocnou ruku svým favoritům. Norský velvyslanec Robert Kvile v úterý v rámci lobbování obeslal poslance Výboru pro obranu a nabídl jim jménem největší norské zbrojní společností Kongsberg online briefing. Norské království je totiž majoritním vlastníkem společnosti, která by se měla podílet na výrobě většinově švédského stroje CV90, spadajícího do portfolia BAE.

Velvyslanec v dopise, jehož kopii má redakce k dispozici, nastiňuje investiční plány norského giganta v ČR, k nimž mimo jiné patří:

„Založení výrobního závodu v ČR, který nejen pomůže vytvořit pracovní místa, ale bude také produkovat výrobky pro export, Zajištění výrazné úspory pro české daňové poplatníky, garance minimálně 50% účasti českého průmyslu,“ a další.

Co je však zarážející, že Kvile dále v dopisu uvádí, že „těchto zásadních přínosů lze dosáhnout bez ohledu na to, jaký typ BVP bude vybrán a bez jakéhokoli narušení harmonogramu programu pořízení BVP.“ Jestli se velvyslancovy sliby naplní, se dozvíme až se zpožděním.

Nestihne se

Právě v harmonogramu zakázky je problém. Kvůli pandemii covid nabral tendr roční zpoždění a při započtení jednotlivých lhůt v konečné fázi reálně hrozí, že se tendr nestihne podepsat do voleb.  Přestože generál Ctirad Gazda, zodpovědný za nákup BVP, vyjádřil na posledním zasedání Výboru pro obranu naděje, že vše dojde ke zdárnému konci ještě do termínu voleb, situaci komplikuje plánovaná čtvrteční mimořádná schůze Sněmovny za účelem vyslovení nedůvěry vládě. KSČM avizuje, že podpoří opozici a případný ministr obrany v demisi bude mít situaci při podpisu o to složitější.  Vážné připomínky k tendru mělo též MPO pod vedením Karla Havlíčka a dosud se nepodařilo s Ministerstvem obrany připomínky vypořádat.

Armáda do kritérií nastavila 40% minimum na zapojení českého průmyslu, což často kritizovali poslanci Výboru pro obranu a chtěli víc. Kupříkladu německá společnost Rheinmetall nabízející BVP Lynx avizuje až 80% zapojení a pracovní místa v Trmicích u Ústí nad Labem.