Noční zákaz vycházení? To by mělo platit hlavně pro Prymulu s Faltýnkem, rýpe si Fiala

V Česku přituhuje. Dosavadní restrikce nezabírají, epidemiká situace se nezlepšuje, tak musela vláda přiostřit. Od středy se tedy opět zpřísňují koronavirová opatření. Vláda nařídila noční zákaz vycházení s výjimkou nezbytných cest a nařídila homeoffice, pokud je to možné. Bouřlivé reakce vycházejí ze strany opozice, která reaguje především na restrikci nočního vycházení. A kam asi mají chodit, když je vše zavřené, podivuje se nad logičností opatření opozice. A Fiala si rýpl do Faltýnka s Prymulou. Zákaz nočních vycházek by se měl týkat hlavně jich, natřel politiky. 

Omezení platí od středy 28. října do půlnoci v úterý 3. listopadu, kdy by měl skončit nouzový stav, kabinet ale bude žádat o prodloužení. Noční zákaz vycházení znamená, že mezi 21. hodinou a 4:59 je zakázáno vycházet z domu. Výjimky platí pro cesty do zaměstnání a zpět, cesty k výkonu povolání, cesty k zajištění bezpečnosti a pořádku, řešení krizové situace, ochrany zdraví, veřejné hromadné dopravy, zásobování a rozvážkové služby, poskytování zdravotní nebo sociální péče, neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví či majetku nebo venčení psa do 500 metrů od bydliště.

Největší rozruch z výčtu opatření získal zákaz nočního vycházení. Šéf ODS Petr Fiala si rýpl, že zákaz by se měl týkat hlavně funkcionářů z hnutí ANO. Narážel tak na kauzu Prymuly  a  Faltýnka, kteří i přes vládní zákaz navštívili v nočních hodinách restauraci. „Noční zákaz vycházení je asi přijatý pro členy ANO, kteří se schází tajně po zavřených restauracích. Ostatní občané sedí doma, protože stejně nemají kam jít“, opřel se do nich Fiala.

Zákazu nočnímu vycházení nerozumí ani předseda Pirátů Bartoš. „U zákazu nočního vycházení by nás teda zajímalo, jaký očekávají efekt vzhledem k celkové situaci, když je všechno zavřený? Chybí data, predikce,… Je to jen další krájení salámu stylem “zkusíme a uvidíme”?“, diví se politik.

Kabinet také nařídil práci z domova všude tam, kde to povaha zaměstnání umožňuje a uzavřel trhy.  Vláda zakázala prodej na tržištích a tržnicích, je zakázán i stánkový prodej. Nevztahuje se na prodej ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z mléka, masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků – vše však z domácí výroby. Je zakázaná také konzumace výrobků v prostoru trhů a na 400 metrech čtverečních může být jen maximálně 20 lidí.

Předsedkyně TOP09 Markéta Adamová zase vidí ve výčtu opatření mnoho nedostatků. „ Na nových opatřeních lze najít plno blech. Chybí budoucí plán – čekání na zázrak nestačí. Zase jsou oznamována pozdě večer – bez premiéra. V tuhle chvíli to je ale vedlejší. Dodržujme je a chovejme se zodpovědně, neděláme to kvůli vládě, děláme to proto, že jsme lepší než ona“, argumentuje na Twitteru politička.

Také maloobchodní prodejny musí mít celou neděli zavřeno. V pondělí až sobotu musí obchody zavřít mezi 20. a 5. Hodinou. Zavřít musí také kasina, herny a sázkové kanceláře.  Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících (letiště, nádraží), prodejny ve zdravotnických zařízeních. Otevřená zůstanou květinářství a opatření pro restaurace zůstává beze změny. Mmohou stále prodávat přes okénko.