Nedůležitější zákon míří do provizoria: Komunisté opět dali červenou rozpočtu, vláda shání hlasy

Intenzivní jednání s KSČM o podpoře klíčového státního rozpočtu jedou na plné obrátky. V úterý jednal s komunisty premiér Andrej Babiše, a to opakovaně. Dozvěděl se ale jedno velké ne. Poslanci dali jasně najevo, že s jejich hlasy počítat nemůže, pokud nepřistoupí na jejich podmínky. Tedy škrtnout armádě výdaje ve výši 10 miliard korun. Babiš jednal i s SPD.

„Rozhodnutí ústředního výboru je pro nás jednoznačné, budeme ho respektovat,“ uvedl předseda komunistů Vojtěch Filip pro Právo.

V úterý odpoledne totiž jednal hlasoval o  přístupu k rozpočtu  i ústřední výbor komunistů, což je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy a jediný, kdo mohl původní rozhodnutí změnit. Závěr i zde byl ale jasný. Bez splnění podmínky, pro rozpočet nehlasovat. „Dvě třetiny členů řekly, že nemáme pro rozpočet hlasovat, pokud nedojde k přesunu 10 miliard z armádního rozpočtu určených na nákup zbraní,“ řekl Seznam Zprávám místopředseda strany Petr Šimůnek.

Filip také popřel spekulace, podle kterých by poslanci KSČM při středečním hlasování opustili sál, aby vládě pomohli snížit počet hlasů potřebných ke schválení rozpočtu. „Odcházet nebudeme,“ dal Filip jasně najevo s tím, že o rozhodnutí už informoval Babiše. Premiérovi tak nezbývá nic jiného, než spoléhat na opoziční síly.

Hlasy opozice nebo rozpočtové provizorium?

Vládní strany čítají v Poslanecké sněmovně 92 hlasů, pokud by komunisté opustili sál a tím snížili kvórum, tak by musela vláda získat ještě jeden opoziční hlas, nebo přemluvit dva jiné, aby také opustili sál.  V případě, že komunisté budou hlasovat proti, vláda bude potřebovat podporu větší opoziční strany. Babiš vyjednával s ODS a lidovci. KDU-ČSL ale podporu rozpočtu na svém Twitteru odmítla.

Opoziční ODS podle serveru E15.cz si myslí, že nakonec komunisté ustoupí. „Je to nepravděpodobné. Několikrát jsme v minulosti zažili, kdy komunisté po různých tanečcích rozpočet nakonec vždy podpořili,“ řekl Fiala k možnému rozpočtovému provizoriu. Na svém Twitteru pak v úterý uvedl, že klíčový legislativní akt pro hospodaření země nepodpoří. „ODS vládou předložený rozpočet s více než 300 miliardovým dluhem nepodpoří. Předložili jsme úspory ve výši 80,8 mld. Stát musí začít šetřit u sebe. Uvidíme, zda nás v úsporách podpoří i ti, kteří se nedávno při projednávání zrušení SHM zaklínali rozpočtovou odpovědností,“ napsal.

Napjatě sleduje situaci i šéf poslanců Miroslav Kalousek (TOP09). „Komunisté budou pravděpodobně o rozpočtu “hlasovat nohama”. Přišla chvíle mimořádné dražby: Budou se hledat buď 2 opoziční poslanci pro pasivní, nebo 1 pro aktivní podporu. Kdo bude zítra ten “moudrý a odpovědný”? (Jistě ne úplatný, to by bylo nízké..),“ napsal na sociální síti.

V kuloárech dolní komory se štěbetalo, že by nakonec rozpočet mohla zachránit SPD. Ale to podle Seznam Zprávy Okamura popřel. Potvrdil, že o rozpočtu s Babišem jednal, ale nedohodli se.

Pokud šéf hnutí ANO nesežene potřebné hlasy rozpočet se neschválí, bude muset stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Před tím již dříve varovala ministryně financí  Alena Schillerová (za ANO) každé ministerstvo a státní úřad bude moci čerpat maximálně 1/12 svého rozpočtu roku 2020 do doby, než bude schválen nový rozpočet.

Sněmovna by se měla státním rozpočtem zabývat ve středu.