Ministr průmyslu a obchodu Síkela v Bruselu: odpovědí na zastavení dodávek ruské ropy a plynu musí být evropská solidarita

Zajištění solidarity v souvislosti s očekávaným omezením nebo úplným zastavením dodávek ruského plynu do EU patří k nejtěžším úkolům českého předsednictví v Radě Evropské unie, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestraník za STAN) ve svém středečním projevu v Evropském parlamentu. Česko doufá, že se mu během předsednictví podaří pokročit v jednáních o společných nákupech energií v EU.

Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který ve Štrasburku rovněž vystoupil, by měl být odklon EU od ruských energetických dodávek částečně financován z prostředků určených na investice v méně rozvinutých regionech Evropské unie. Zdůraznil však, že je důležité neodklonit příliš velkou část těchto prostředků od jejich původního účelu.

Oba členové české vlády se zúčastnili slyšení Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku, během něhož čelili dotazům europoslanců, jak přesně jsou členské státy připraveny na zastavení dodávek ruského plynu. Členské země zatím nemají jednotný názor na řešení této otázky. Očekává se, že Síkela bude za dva týdny předsedat mimořádnému zasedání na toto téma se svými kolegy z EU.

Síkela již v březnu, krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině, řekl, že Česká republika by za určitých podmínek podpořila ukončení dodávek ruské ropy do konce letošního roku. Současně tehdy uvedl, že Česká republika nadále odmítá platit za ruský plyn v rublech, jak to požaduje Moskva