Miliarda rozebraná po půlnoci za 25 sekund?! Neuvěříte, jak MMR rozděluje dotace

Rychlost je důležitá nejen ve sportu, ale i v přerozdělování dotací. O tom se na vlastní kůži přesvědčil Ústecký dopravní podnik, kterému o pár sekund unikla dotace MMR za stovky milionů korun. Zdroje na obnovu vozového parku, tak bude muset hledat jinde.

Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo dotací pro uhelné regiony na ekologizaci dopravy ve výši jedné miliardy korun. Žadatelů bylo hned několik, nicméně drtivou většinu shrábl Moravskoslezský kraj, a to jen proto, že dokázal během 25 sekund přihlásit hned několik svých projektů. Důvodem tohoto klikacího závodu bylo pomocné kritérium pro přidělení finančních prostředků, tedy rychlost vložení žádosti do systému ministerstva.

Kupříkladu Ústecký kraj ostrouhal „Přihlásili jsme tři projekty pro nízkoemisní a bezemisní vozidla. I přes dosažení plného počtu bodů nebyly naše projekty schváleny a byly zařazeny mezi náhradní projekty,“ řekl pro naseustecko.cz ředitel Dopravního podniku v Ústí nad Labem Libor Turek.

Dvacet pět vteřin

Co přesně rozhodovalo o přidělení dotace? V první řadě to bylo bodové hodnocení projektu. Maximem bylo 90 bodů, to získalo dohromady šestnáct projektů. Háček je v tom, že by suma v kase vyčleněná pro projekty nedokázala uspokojit všechny žadatele. I proto se pomocným hodnocením stala rychlost vložení projektu do systému. Za dvacet pět vteřin bylo po všem, takhle rychle pohasly naděje ostatních žadatelů na potřebné peníze. Z evidence vyplývá, že se vše odehrálo v čase krátce po půlnoci, kdy lidé normálně spí. Všechny dotační tituly „vybraly“ podniky sídlící v Moravskoslezském kraji.

„To nám nepřijde korektní. Takto nastavená pravidla pro poskytování dotačních titulů neumožňují nejen plánování rozvoje vozidlového parku, ale ani další investiční činnosti společnosti,“ postěžoval si dále Turek.

Žádný problém

Jedna miliarda připravená pro tři uhelné regionu putuje jen do jednoho. Ministerstvo v tom nicméně nevidí žádný problém. „Systém hodnocení a výběru projektů nejen v kolové 89. výzvě IROP, ale i v celém IROP, je zcela transparentní a rovný ke všem oprávněným žadatelům,“ napsal v reakci na nedávnou situaci Vilém Frček z MMR. Jinými slovy jsou pro konkrétní situace získání dotací pevně stanovená pravidla. „O pořadí úspěšných projektů v jakékoliv kolové výzvě IROP rozhoduje výsledek bodového hodnocení a při rovnosti bodů datum a čas podání žádostí o podporu. Jedná se o standardní metodické pravidlo napříč celým programovým obdobím 2014-2020. Žádný kraj ani žádný žadatel nemá finanční prostředky v 89. výzvě předem rezervované,“ upozornil Vilém Frček.

VISAPOINT

Zručný hacker nicméně dokáže věci. Své o tom ví i ministerstvo zahraničí, které muselo zablokovat systém pro udělování víz Visapoint. Ten ovládla skupinka hackerů, která za úplatu pod rukou nabízela pracovní víza v České republice. Jejich operační nástroje se dokázaly do systému přihlásit rychleji, než standardní počítače běžných jedinců. Vízum do ČR se tak prodávalo za několik tisíc dolarů.